مترینگ پمپ سلنوئیدی

مترینگ پمپ سلونوئیدی

یکی از مهم‌ترین و پرکاربرد‌ترین پمپ‌‌های مورد استفاده در صنایع مختلف، پمپ های دوزینگ و مترینگ پمپ سلنوئیدی هستند. این دستگاه جهت پمپاژ مقدار معینی از مواد شیمیایی کابرد دارد. طریق پمپاژ در این دستگاه به صورت دستی و اتوماتیک قابل تنظیم است. در ادامه این مطلب قصد داریم دوزینگ پمپ سلونوئیدی را مورد بررسی قرار دهیم.

دوزینگ پمپ چیست ؟

دوزینگ پمپ (Dosing Pumps) یا مترینگ پمپ ها از جمله دستگاه‌هایی جهت جابجایی مثبت هستند. موارد استفاده از مترینگ پمپ جهت پمپاژ سیال‌هایی با دبی دقیق و قابل تنظیم در فشارهای متفاوت، به مخازن و خطوط لوله است. نحوه کار این پمپ‌ها به این صورت است که، حجم معینی از سیال به درون محفظه مدرج با حجم متغیر مکش شده و در بخش برگشت، این مواد به درون سیستم تزریق خواهد شد. مترینگ پمپ، سیالات را با دقت بسیار بالا و در شرایط و فشار کار متفاوت تزریق می‌نمایند. این پمپ ها دارای انواع مختلفی از جمله، دیافراگمی، پیستونی، سلونوئیدی و اسکرو هستند.

فهرست مطالب

محدوده دبی کاری این دستگاه بین ۰۰۹/۰ تا ۷۰۰۰۰ لیتر در دقیقه و فشار آن مابین ۲ بار تا ۱۰۰۰ بار است. محدوده دما این پمپ با توجه به انواع پمپ می‌تواند بین ۷۰- تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد باشد. اجزای این پمپ شامل دمپرهای یکنواخت کننده جریان برای کم کردن پالس‌های جریان و یکنواخت نمودن خروجی، شیر فشار جهت جلوگیری از حرکت مواد در فشار پایین از سمت خروجی به ورودی، صافی و شیر اطمینان است.

دوزینگ پمپ از انواع جابه‌جایی مثبت هستند و حجم یا دوز معینی از سیالات را در یک بازه زمانی تعیین شده، با نرخ جریان دقیق، جابه‌جا و یا تزریق می‌کنند. به دلیل قابلیت اندازه‌گیری و تنظیم دبی سیال در این نوع پمپ‌ها، به آن پمپ اندازه گیری یا مترینگ پمپ نیز گفته می‌شود. بیشترین کاربرد این نوع پمپ جهت تزریق مواد شیمیایی، محلول‌ها و سیالات دیگر است.

موارد استفاده از پمپ دوزینگ

 • در زمان پایین بودن دبی
 • هنگامی که فشار سیستم بالا باشد
 • در زمان پمپاژ کردن مقدار معینی از سیالات
 • در هنگام پمپاژ سیال، اگر نیاز به کنترل دستگاه با کمک کامپیوتر، میکروپروسورها،DCS ، PLC و یا شیرهای تناسبی باشد.
 • زمانی که باید مایعات خورنده و مواد آتش‌زا به مخزن دیگری انتقال داد.
 • وقتی که نیازمند تزریق اسلاری، سیالات و ویسکوزها هست.

نحوه کار و ساختار مترینگ پمپ سلنوئیدی

 • محرک

جهت نیروی محرکه این نوع پمپ می‌توان از الکتروموتور جریان متناوب AC دور استفاده نمود. و در مواردی می‌توان از الکتروموتورهای دور متغیر، موتورهای پنوماتیکی و یا هیدرولیکی هم استفاده کرد.

 • نوع حرکت

نوع حرکت در این پمپ‌ها، حرکت چرخشی الکتروموتور به حرکت رفت و برگشت تبدیل خواهد شد.

 • تنظیم دبی

دبی دوزینگ پمپ را می‌توان به صورت دستی یا اتوماتیک در محدوده صفر تا حداکثر تنظیم نمود. برای تنظیم دبی در بیشتر انواع پمپ دوزینگ، از پیچ میکرومتر استفاده می‌گردد.

 • گذرگاه سیال

با توجه به سرویس نمودن پمپ و ویژگی‌های سیالات، طراحی مسیر سیال و متریال آن می‌تواند متغیر باشد. مواردی که در طراحی باید به آن توجه نمود شامل: دما، دبی، ویسکوزیته، خوردگی سیال و… است.

 • محدوده دبی و فشار

به طور معمول دوزینگ پمپ‌ ها از دبی پایین برخوردار هستند. حداکثر دبی برای هر پمپ با کمک نسبت دور الکتروموتور، گیربکس و قطر پیستون قابل اندازه‌گیری است. محدوده دقیق دستگاه، در حالت مینیموم دبی از ۴/۰ گالون در ساعت (۵/۱ لیتر بر ساعت) آغاز می‌شود. و بزرگترین دوزینگ پمپ ها می‌توانند تا بیشتر از ۲۵۰۰ گالون بر ساعت (۹۵۰۰ لیتر بر ساعت) دبی تولید نمایند.

مترینگ پمپ سلونوئیدی

مترینگ پمپ سلنوئیدی

پمپ های الکترو مغناطیسی از انواع دوزینگ پمپ هستند که براساس مکانیزم انتقال قدرت کار انجام می‌دهند. پمپ‌هایی که از نیروی محرکه الکترو مغناطیس جهت حرکت استفاده می‌کنند را دوزینگ پمپ سلونوئیدی می‌گویند. پمپ های سلونوئیدی در مقایسه با پمپ دوزینگ موتوری، کاربری و هوش بهتری دارند. و میزان حجم تزریقی در آن کمتر بوده و دارای قطعه مگنتی هستند. انتقال قدرت در پمپ سلونوئیدی با کمک نیروی الکترو مغناطیس است. در دوزینگ پمپ سلونوئیدی یک قطعه مگنت موجود است که با ورود جریان الکتریسیته، این قطعه دارای بار الکتریکی شده و بعد شفت فلزی پمپ را به طرف خود جذب می‎نماید. سپس با قطع جریان، شفت با کمک یک فنر به عقب کشیده می‌شود. این شفت به مترینگ پمپ دیافراگم ، پیستون یا پلانجر متصل است. و با حرکت رفت و برگشت آن فرآیند مکش و تزریق در دستگاه رخ می‌دهد. به طور کلی سلونوئید یک فنر پیچ خورده در داخل یک محفظه محکم مارپیچ است. در علم فیزیک، سلونوئید از یک حلقه سیم تشکیل شده که دور یک هسته فلزی پیچیده شده است. زمانی که یک جریان الکترونیکی به آن متصل شود، سبب ایجاد میدان مغناطیسی خواهد شد. پمپ های سلونوئیدی به علت دارا بودن قابلیت ایجاد میدان مغناطیسی کنترل شده، بسیار با اهمیت و کاربردی‌اند و در صنایع مختلف مورد استفاده هستند. و حتی می‌توان از آن‌ها به عنوان آهن ربا استفاده نمود. سلونوئید در علم مهندسی، به عنوان یکی از انواع مختلف ترانسفورماتورهایی است که انرژی را به حرکت خطی تبدیل می‌کند، مورد استفاده است. و در بعضی موارد به عنوان یک سوپاپ مغناطیسی هم استفاده می‌شود.

انواع مترینگ پمپ سلنوئیدی

پمپ دوزینگ سلونوئیدی انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر هستند:

 1. پمپ های دوزینگ سلونوئیدی آنالوگ (ساده)
 2. پمپ های دوزینگ سلونوئیدی دیجیتال

در پمپ های تزریق سلونوئیدی دیجیتالی کنترل PH ، ORP ، کلر و هدایت الکتریکی به صورت دیجیتالی انجام می‌گیرد. به طور معمول از دوزینگ پمپ سلونوئیدی در شرایطی که فشار و دبی کم است مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تنظیم ظرفیت این پمپ سلونوئیدی مدل آنالوگ می‌توان از یک پیچ که روی بدنه دستگاه قرار دارد، استفاده کرد. پمپ های دوزینگ سلونوئیدی به سیستم حفاظتی IP65 مجهز هستند. این ویژگی امکان استفاده در محیط‌های مرطوب را برای این پمپ به وجود می‌آورد.

 ظرفیت و فشار مترینگ پمپ سلنوئیدی

اکثر پمپ های سلونوئیدی موجود در بازار دارای دبی پائین هستند. همچنین ظرفیت تزریق این نوع پمپ‌ها کم  و در محدوده ۱ تا ۲۰ لیتر در ساعت کار می‌کنند. به طور معمول دبی این پمپ‌ها از ۱ تا ۱۰۰۰۰ Lit/min و فشار کاری آن تا ۱۰ بار (bar) متغیر است. دبی این دستگاه را می‌توان به صورت دستی یا اتوماتیک بین صفر تا حداکثر تنظیم نمود. توان به صورت دستی یا اتوماتیک بین صفر تا حداکثر تنظیم نمود.

مترینگ پمپ سلونوئیدی

طرز کار دوزینگ پمپ سلونوئیدی

با کمک میدان مغناطیسی میله متصل شده به دیافراگم را در پمپ های سلونوئیدی، تحریک می‌کنند. در مترینگ پمپ سلنوئیدی، سیستم الکترونیکی تعداد ضربان را کنترل می‎کند، که ارتباط مستقیم با حجم خروجی پمپ دارد. این مکانیزم جهت استفاده پمپ‎هایی که ظرفیت کمی دارند مناسب است. به علت اینکه در این دستگاه از میدان مغناطیسی استفاده شده است، تعداد ضربان بیشتری در مقایسه با مدل‌های پمپ دوزینگ مکانیکی دارد. در پمپ دوزینگ سلونوئید به نسبت پمپ های دوزینگ مکانیکی؛ راه انداز، ظرفیت و فشار خروجی کمی دارند. به همین دلیل قیمت دوزینگ پمپ سلونوئید ارزان‌تر از پمپ‌های نوع مکانیکی است.

اجزای اصلی پمپ دوزینگ سلونوئیدی

 • پمپ دوزینگ
 • خط لوله اصلی
 • شیر تزریق
 • شیر کنترل فشار
 • شیر چند منظوره
 • شیر اطمینان
 • شیر مکش
 • فشار سنج
 • مخزن خلاء
 • فیلتر شیر سلونوئیدی

نکته های مهم در انتخاب پمپ های دوزینگ

در زمان خرید پمپ دوزینگ سلونوئیدی باید به موارد مهمی توجه نمود، تا دستگاهی متناسب با نیاز خود داشته باشید. در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

 1. کالایی انتخاب کنید که جنس با کیفیتی در قطعات داشته باشد تا در زمان استفاده از سیالات مختلف موجب خرابی دستگاه نشود. بهتر است هد پمپ از جنس پلی پروپیلن PP، پی وی سی PVC (پلی ونیل کلراید)، پلی ونیل فلوراید (کاینار PVDF)، استنلس استیل SS 316L باشد.
 2. دارا بودن فشار تزریق و دبی مناسب
 3. متناسب با دمای سیال
 4. انتخاب پمپ‌هایی از انواع موتوردار یا سلونوئیدی
 5. دارای کلاس حفاظتی مناسب
 6. با موقعیت نصب پمپ، به شکل عمودی یا افقی، متناسب باشد.
 7. دارای قطعات مناسب جهت کنترل تزریق و کنترل سطح مایع
 8. توجه به برق مصرفی پمپ‌ های دوزینگ (تک فاز، سه فاز، جریان ثابت یا متناوب)

  نکات مهم در نحوه نصب، راه اندازی و نگهداری پمپ های دوزینگ

 1. همیشه فشار کاری پمپ باید از فشار محل تزریق، در حدود حداقل ۱۰ ٪ بیشتر باشد.
 2. انتخاب جای مناسب جهت نصب
 3. رعایت فشار مجاز پمپ در سمت مکش
 4. همیشه در قسمت زانویی از اتصالات منحنی به جای زاویه دار استفاده نمایید.
 5. توجه داشته باشید که خط مکش باید کوتاه باشد.
 6. جهت جلوگیری از تشکیل حباب هوا، خط مکش را به صورت قائم تنظیم نمایید.
 7. از باز کردن شیر مکش و شیر تخلیه تعبیه شده روی کاسه هدر اکیدا اجتناب کنید.
 8. به نحوه قرارگیری و جهت نشانه پیکان شیر مکش و تخلیه روی کاسه هدر در زمان نصب توجه نمایید.
 9. همیشه پمپ را در زمان روشن بودن دستگاه، تنظیم کنید.

 

مترینگ پمپ سلونوئیدی

کاربرد دوزینگ پمپ ها در صنایع مختلف

پمپ های دوزینگ کاربرد بسیاری در صنایع گوناگون دارد. از این دستگاه در صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی، پتروشیمی، نساجی و الکترونیک استفاده می شود. و نیز در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب نیز کاربرد دارد.

کاربرد پمپ دوزینگ در صنعت آب و فاضلاب

 • جلوگیری از خوردگی در سامانه تصفیه خانه، تا آب به بخش‌های بویلر و دیگ بخار وارد نشود و پمپاژ مواد جهت تنظیم PH به درستی انجام شود.
 • جهت گند زدایی آب داخل خطوط لوله، که در این مواقع از مواد هیپوکلرید سدیم (Naocl) آب ژاول یا وایتکس استفاده می‌شود.
 • جهت انعقاد در سامانه تصفیه، که برای این کار آلومینیم سولفات (Aluminum Sulfate)، هیدروکسید سولفات آلومینیوم کلرید مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • جلوگیری از رسوب در سیستم RO، که از آنتی اسکالانت (Antiscalant) استفاده می‌کنند.
 • جهت کنترل PH، اسید و قلیایی بودن آب
 • برای حذف منگنز و آهن در سیستم تصفیه، مواد پرمنگنات پتاسیم مورد قرار می‌گیرد.
 • جهت گرفتن سختی آب، که برای این کار استفاده از پلی فسفات ضروری است.
 • برای حذف اکسیژن محلول در آب، که از بیو سولفات سدیم استفاده می‌شود.
 • برای جذب سیانید و مواد فلزی حل شده در آب و کنترل PH آب، که در این مواقع استفاده از جوش شیرین یا سود سوز آور، کاستینک (هیدروکسید سدیم Castic or Naoh) ضروری است.

کاربرد مترینگ پمپ سلنوئیدی در صنایع غذایی

از پمپ های دوزینگ سلونوئیدی در تولید انواع نوشیدنی و افزودن مواد گوناگون، مانند اسیدها، آنزیم‌ها و نیز اضافه نمودن کنستانتره میوه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین در تولید قند، شکر و صنایع نیشکر نیز از این دستگاه برای اضافه کردن اسید و کاستیک به سیستم استفاده می‌شود.

 

مترینگ پمپ سلونوئیدی

کاربرد پمپ دوزینگ در صنعت شیمیایی و پتروشیمی

دوزینگ پمپ ها در صنایع پتروشیمی نیز کاربرد دارند. و با تزریق مواد، PH آب ورودی به بویلر و مبدل‌ها را تنظیم کرده و کیفیت آب را بهبود میبخشد. برای این کار موادی مختلفی با مقداری مشخص به کمک دوزینگ پمپ به سیستم تزریق می‌شود. در دیگر موارد کاربرد می‌توان به استفاده در سیستم‌های تصفیه آب جهت ممانعت از ایجاد رسوب مواد آنتی اسکالانت اشاره نمود.

 • جهت تنظیم PH یا پلیمریزاسیون، با کمک پمپ دوزینگ انواع اسید: سولفوریک، نیتریک و … تزریق می‌شود.
 • جهت تزریق رنگ (Dyes & Paints) در بنزین، این دستگاه کاربرد دارد.
 • جهت تزریق نمودن Anti Knock و الکل در بنزین نیز از این نوع پمپ ها استفاده می‌شود.

کاربرد پمپ دوزینگ در صنعت چوب و کاغذ

 • جهت تولید کاغذهای نازک، با این پمپ‌ها اکسید تیتانیوم به مواد تزریق می‌شود.
 • جهت پرکنندگی و فیلر کاغذ، ترکیب از Kaolinie با این دستگاه تزریق می‌گردد.
 • جهت افزایش مقاومت کاغذ در مقابل نفوذ آب، که باید رزین به کمک پمپ به مواد اضافه شود.
 • جهت سفید کنندگی کاغذ، این پمپ‌ها کلر را به مواد تزریق می‌نمایند.
 • جهت تزریق رنگ از پمپ‌های دوزینگ سلونوئیدی استفاده می‌شود.

و نیز از پمپ‌های دوزینگ در صنایع رنگ سازی، اسید سازی و الکل سازی نیز استفاده می‌گردد.

برند های مترینگ پمپ سلنوئیدی

شرکت‌های معتبر زیادی در زمینه تولید و ساخت این نوع دستگاه‌ها فعالیت دارند و محصولات‌شان در بازار موجود است. از جمله برندهای تولید کننده پمپ های دوزینگ می‌توان به برندهای اتاترون ایتالیا (Etatron)، اینجکتا ایتالیا (Injecta)، جسکو آلمان (Jesco)، آکوا ایتالیا (Aqua)، دوزیورو ایتالیا (Doseuro)، امک ایتالیا (EMEC)، میلتون فرانسه (Milton Roy)، سرا آلمان (Sera)، گراندفوس آلدوز آلمان (Grundfos Aldos) و پرومیننت آلمان (ProMinent) اشاره نمود.

کلام آخر

دوزینگ پمپ ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند مقدار معین و دقیقی (دوز مشخص) از هر محلول آماده (مواد شیمیایی) را تزریق کنند. بنابراین آن‌ها را در صنایع مختلف، پمپ تزریق یا مترینگ پمپ نیز می‌نامند. پمپ‌های تزریق در گروه پمپ‌هایی با انتقال مثبت هستند. گفتیم که دبی پمپ دوزینگ سلونوئیدی را می‌توان به صورت دستی و یا اتوماتیک تنظیم نمود.

دوزینگ پمپ دوزینگ پمپ اتاترون دوزینگ پمپ ایرانی دوزینگ پمپ کوچک دوزینگ پمپ پیستونی دوزینگ پمپ آکواریوم دوزینگ پمپ کلر دوزینگ پمپ گراندفوس دوزینگ پمپ قیمت دوزینگ پمپ چیست دوزینگ پمپ اینجکتا دوزینگ پمپ انتک دوزینگ پمپ اسید دوزینگ پمپ امک دوزینگ پمپ اصفهان دوزينگ پمپ چيست؟ دوزینگ پمپ به انگلیسی دوزینگ پمپ بادی دوزینگ پمپ بهلول دوزینگ پمپ بشکه دوزینگ پمپ دیگ بخار دوزینگ پمپ 5 لیتر 5 بار برد دوزینگ پمپ دوزینگ پمپ سالم آب دوزینگ پمپ پرومیننت دوزینگ پمپ پریستالتیک دوزینگ پمپ پیستونی قیمت پمپ دوزینگ پلانجری نمایندگی دوزینگ پمپ پرومیننت دوزینگ پمپ تزریق اسید دوزینگ پمپ تزریق مواد شیمیایی دوزینگ پمپ تزریق کلر دوزینگ پمپ ترکیه دوزینگ پمپ تهران تعمیر دوزینگ پمپ تنظیم دوزینگ پمپ تصاویر دوزینگ پمپ دوزینگ پمپ جبائو دوزینگ پمپ جسکو کاتالوگ دوزینگ پمپ جسکو نمایندگی دوزینگ پمپ جسکو دوزینگ پمپ چینی دوزینگ پمپ دیافراگمی چیست دوزینگ پمپ خرید دوزینگ پمپ خارجی خرید دوزینگ پمپ اتاترون خرید دوزینگ پمپ اکواریوم خریدار دوزینگ پمپ خرید دوزینگ پمپ اسید خرید دوزینگ پمپ ایرانی خرید دوزینگ پمپ seko دوزینگ پمپ دیافراگمی دوزینگ پمپ دیجی کالا دوزینگ پمپ دست دوم دوزینگ پمپ در اصفهان دوزینگ پمپ دوزیورو پمپ دوزینگ دنده ای دوزینگ پمپ روغن دوزینگ پمپ میلتون روی فروش دوزینگ پمپ میلتون روی دوزینگ پمپ زیمنس دوزینگ پمپ کلر زنی دوزینگ پمپ کلرزن دوزینگ پمپ سلونوئیدی دوزینگ پمپ سیکو دوزینگ پمپ سرا نمایندگی دوزینگ پمپ سکو قیمت دوزینگ پمپ سلونوئیدی ساخت دوزینگ پمپ سوپاپ دوزینگ پمپ دوزینگ پمپ مواد شیمیایی شرکت دوزینگ پمپ صافی دوزینگ پمپ دوزینگ پمپ ضد اسید عملکرد دوزینگ پمپ عکس دوزینگ پمپ دوزینگ پمپ فامکو فروش دوزینگ پمپ اتاترون فروش دوزینگ پمپ دست دوم فروشندگان دوزینگ پمپ دوزینگ پمپ ایرانی قیمت دوزینگ پمپ ارزان قیمت قیمت دوزینگ پمپ اتاترون قطعات دوزینگ پمپ قیمت دوزینگ پمپ کلر قیمت دوزینگ پمپ اکواریوم دوزینگ پمپ کلرزنی دوزینگ پمپ کانسپت دوزینگ پمپ کنترلی دوزینگ پمپ کلروفریک دوزینگ پمپ گلخانه کاتالوگ دوزینگ پمپ گراندفوس دوزینگ پمپ لوا دوزینگ پمپ مارپیچی دوزینگ پمپ مگنتی مشخصات دوزینگ پمپ مخزن دوزینگ پمپ مکانیزم دوزینگ پمپ نمایندگی دوزینگ پمپ sera نمایندگی دوزینگ پمپ seko نمایندگی دوزینگ پمپ اینجکتا نصب دوزینگ پمپ دوزينگ پمپ وارد کننده دوزینگ پمپ دوزینگ پمپ های دیافراگمی دوزینگ پمپ ها دوزینگ پمپ هیدرولیکی هد دوزینگ پمپ رزین تبادل یونی رزین تبادل یونی تصفیه آب رزین تبادل یونی پرولایت رزین تبادل یونی قیمت رزین تبادل یونی کاتیونی رزین تبادل یونی در ایران رزین تبادل یونی پلی استایرن رزین های تبادل یونی pdf تولید رزین تبادل یونی رزین تبادل یونی چیست انواع رزین های تبادل یونی رزین تبادل یون تهیه رزین تبادل یونی تولید رزین های تبادل یونی تاریخچه رزین های تبادل یونی خرید رزین تبادل یونی رزین های تبادل یونی در تصفیه آب دستگاه رزین تبادل یونی ساخت رزین تبادل یونی فروش رزین تبادل یونی کاربرد رزین تبادل یونی وارد کننده رزین تبادل یونی کاربرد رزین های تبادل یونی کتاب رزین های تبادل یونی تبادل یونی تبادل یون رزین های تبادل یونی فروش رزین های تبادل یونی قیمت رزین تبادل یونی رزین سختی گیر رزین سختی گیر پرولایت رزین سختی گیر آب آکواریوم رزین سختی گیر قیمت رزین سختی گیر خرید رزین سختی گیر کاتیونی رزین سختی گیری رزین سختی گیر رزینی تعویض رزین سختی گیر رزین سختی گیر آب فروش رزین سختی گیر آب میزان رزین سختی گیر رزین سختی گیر اب قیمت رزین سختی گیر اب انواع رزین سختی گیر آب احیای رزین سختی گیر انواع رزین های سختی گیر سختی گیر آب رزین کاتیونی سختی گیر آب نحوه تعویض رزین سختی گیر زمان تعویض رزین سختی گیر حجم رزین سختی گیر محاسبه حجم رزین سختی گیر خرید رزین سختی گیر آب رزین دستگاه سختی گیر رزین در سختی گیر مقدار رزین در سختی گیر قیمت رزین دستگاه سختی گیر رزین مورد استفاده در سختی گیر نحوه ریختن رزین سختی گیر سختی گیر رزینی رزین رزین سخت شونده عمر رزین سختی گیر عمر مفید رزین سختی گیر سختی گیرهای رزینی فروش رزین سختی گیر فرمول محاسبه رزین سختی گیر قیمت رزین پرولایت سختی گیر محاسبه رزین سختی گیر مشخصات رزین سختی گیر وزن مخصوص رزین سختی گیر رزین های سختی گیر کربن اکتیو کربن اکتیو چیست کربن اکتیو ایرانی کربن اکتیو جاکوبی کربن اکتیو خوراکی کربن اکتیو گرانول کربن اکتیو تصفیه آب کربن اکتیو جاکوبا کربن اکتیو گرانولی کربن اکتیو اکواریوم کربن اکتیو اکسترود کربن اکتیو اصفهان کربن اکتیو ادلر کربن فعال از کجا بخریم کربن فعال ایرانی کربن فعال از کجا تهیه کنیم کربن اکتیو بشل کربن اکتیو برای پوست کربن اکتیو برای لک صورت کربن اکتیو برای پوست نی نی سایت کربن اکتیو برای مو کربن فعال برای پوست کربن فعال برای دندان کربن فعال برای الکل کربن اکتیو پودری کربن اکتیو پوست نارگیل کربن اکتیو پسته کربن اکتیو پارس کربن اکتیو پارچه کربن فعال پودری کربن فعال پارس رفسنجان کربن فعال پوست پسته کربن اکتیو تویسرکان کربن اکتیو تولید کنندگان کربن اکتیو تولید کننده کربن فعال تولید کربن فعال تجاری کربن فعال تولید کننده کربن فعال تومان کربن اکتیو جاکوبی سوئد کربن فعال جاذب کربن فعال جذب کربن فعال جذب گاز کربن فعال جامد کربن فعال جاذب سطحی کربن اکتیو چیست و چگونه تولید میشود کربن فعال چه کاربردی دارد ماسک کربن اکتیو چیست فیلتر کربن اکتیو چیست پارچه کربن اکتیو چیست قیمت کربن اکتیو چینی چگالی کربن اکتیو کربن فعال حذف کلر کربن فعال حذف فلزات سنگین حلال کربن اکتیو کربن اکتیو خرید کربن اکتیو خوراکی اصفهان کربن اکتیو خانگی کربن فعال خرید کربن فعال خوراکی چیست کربن فعال خانگی کربن فعال خط تولید کربن اکتیو در تصفیه آب کربن اکتیو دیجی کالا کربن اکتیو در ماسک کربن اکتیو دارویی کربن اکتیو در پزشکی کربن اکتیو در زغال کربن دی اکتیو کربن فعال در تصفیه فاضلاب زغال کربن اکتیو زغال کربن فعال شده فروش زغال اکتیو کربن قیمت کربن اکتیو زغال فعال کربن اکتیو رفسنجان کربن رادیو اکتیو کربن فعال را از کجا تهیه کنیم کربن فعال را از کجا بخریم کربن فعال روسیه فروپاشی کربن رادیو اکتیو حاصل تخریب کربن رادیو اکتیو حاصل تخریب کربن رادیو اکتیو چیست کربن اکتیو ذغالی کربن فعال زغال فیلتر کربن اکتیو زغال کربن فعال سمنان کربن فعال ساخت ایران کربن فعال ساختار کربن فعال سنتز کربن فعال سنگ کربن فعال سطح کربن فعال سریال کربن فعال شده چیست ماسک کربن اکتیو شرکت نفیس ماسک کربن اکتیو قابل شستشو شرکت کربن اکتیو بشل شربت کربن اکتیو کربن اکتیو صنعتی کربن فعال صنعتی کربن فعال صورت فیلتر کربن اکتیو صنعتی خرید کربن اکتیو صنعتی صابون کربن اکتیو صابون کربن اکتیو پلاس کربن فعال طلا کربن فعال طبیعی طرز تهیه کربن اکتیو کربن فعال عمده قیمت کربن اکتیو عمده عکس کربن اکتیو کربن غیر فعال کربن اکتیو فروش کربن اکتیو فعال کربن اکتیو فیلتر کربن فعال فروش کربن فعال فرمول کربن فعال فواید کربن فعال فروشی کربن فعال فاضلاب کربن فعال چیست کربن اکتیو قیمت کربن فعال قیمت کربن فعال قرص فیلتر کربن اکتیو قیمت قیمت کربن اکتیو خارجی قیمت کربن اکتیو جاکوبی قیمت کربن اکتیو گرانولی کربن اکتیو کود کربن فعال کرمان کربن فعال کاربرد کربن فعال کروی کربن فعال کنیستر کربن فعال کارخانه کربن فعال کشاورزی کربن فعال کرم کربن فعال گیاهی کربن فعال گیاهی چیست کربن فعال گوگرد کربن فعال گرافن کربن فعال گرافیت فروش کربن اکتیو گرانول لایه کربن اکتیو در ماسک لایه کربن اکتیو کربن اکتیو میله ای کربن اکتیو ماسک کربن اکتیو مرک کربن اکتیو ماسک چیست کربن اکتیو مایع کربن اکتیو مولکولارسیو کربن فعال میله ای کربن فعال مشهد کربن اکتیو نوریت کربن اکتیو نوریت هلند کربن اکتیو نی نی سایت کربن فعال نارگیل کربن فعال نوشیدنی کربن فعال نوری کربن فعال نانو کربن فعال نانوذرات کربن اکتیو ویکی پدیا کربن فعال و تصفیه آب کربن فعال و دندان کربن فعال ویکیپدیا کربن فعال و جذب سطحی کربن فعال و زاج کیمیا کربن فعال و انواع آن کربن فعال و سرطان تفاوت آنتراسیت و کربن اکتیو خرید و فروش کربن اکتیو کربن اکتیو همدان کربن اکتیو هوا کربن اکتیو هوای فشرده کربن فعال همگام کربن فعال همدان کربن فعال هود فیلتر کربن اکتیو هوا کربن فعال یزد ماسک کربن اکتیو یحیی فروش کربن اکتیو در یزد کربن اکتیو 1000 کربن فعال 6000