پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگمی چیست؟

در معرفی پمپ های دیافراگمی باید اذعان داشت که این پمپ ازخانواده پمپ های جابجایی مثبت بوده وهوای فشرده داخل کمپرسور عامل محرک  دیافراگمی می باشد. که با ورود هوای فشرده کمپروسور به داخل  دیافراگم هایی که در داخل هوزینگ پمپ هستند، جابجا شده و باعث جابجایی و مکش سیال می شود. به بیان دیگر، این نوع پمپ ها، با نیروی فشرده و حرکت رفت و برگشتی دیافراگم، سیال را متراکم می کند.

جنس پمپ دیافراگمی

این پمپ ها را با توجه به نوع استفاده و کاربری آن با جنس های مختلفی تولید می کنند. این پمپ از جنس های آلومینیوم و یا پلاستیک و یا چدن و یا استیل ضد زنگ ساخته می شود و جنس دیافراگم این نوع پمپ ها اغلب از پلاستیک و یا لاستیک و تفلون است.

پمپ دیافراگمی

ویژگی پمپ دیافراگمی

جریان خروجی در این پمپ ها به دلیل حرکت های رفت و برگشتی دیافراگم، به صورت نوسانی و یا پالس، می باشد. که در مواردی که احتیاج به جریان های یکنواخت و یک دست می باشد، می شود در خروجی آن ها، از یک منبع انبساط یا پالسیشن دمپر استفاده نمود. پمپ دیافراگم خود مکش و ضد انفجار می باشند، که مهمترین ویژگی این پمپ ها می باشد. در این نوع پمپ بادی یا دیافراگمی به دلیل نبودن آب بند، نشتی سیال به حداقل خود می رسد و امتیاز این پمپ به همین ویژگی است.

پمپ های دیافراگمی فاقد هر گونه آب بند مکانیکی می باشند. بنابراین هیچ گونه نشتی در این نوع پمپ ها رخ نخواهد داد. در ورودی و خروجی  دیافراگمی، شیر توپی منظور شده است که در زمان مکش سیال، شیر خروجی مسدود شده و در هنگام دهش سیال، شیر ورودی مسدود می گردد.

موارد استفاده و کاربرد پمپ دیافراگمی

این نوع پمپ در موارد زیر کاربرد فراوان دارند

صنایع شیمیایی ، صنایع پتروشیمی ، صنایع دارویی ، شرکت های حفاری ، پالایش گاز ها ، نفت و گاز و آب و فاضلاب ، تسویه خانه ها ، فیلتر پرس ها ،سیستم بیولوژیکی ، آزمایشگاه ، تولیدات اسید ، صنایع معدنی ، حفر تونل ها ، جهت جابجایی سیالات فاضلابی ،کاشی و سرامیک ها

فروشگاه شهر پمپ ، پمپ دیافراگمی با کیفیت بالا و به قیمت نمایندگی در سطح کشور می فروشد برای خرید این پمپ و دیگر پمپ های ( پمپ اسلاری ، پمپ سانتریفیوژ و…) این فروشگاه به سایت ما مراجعه کنید و سفارش خود را ثبت بزنید.

پمپ دیافراگمی

ویژگی های فنی پمپ های دیافراگمی

این نوع پمپ ها غالبا به نسبت 1/1 کار می کنند و از هوای فشرده جهت پمپاژ استفاده می کنند و اکثرا پرتابل خواهند بود. این پمپ ها اغلب به گونه ای طراحی می شوند که نیاز به آب بند و سیل پکینگ و دنده نخواهند داشت. این دسته از پمپ ها، دارای فشار خروجی گوناگون و نسبت جریان سیال متغیری هستند و دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر ذرات خورنده داشته و برای پمپاژ سیالات با ذرات معلق فلزی، بسیار مناسب هستند.

مهمترین مشخصه ها و امتیازات پمپ های دیافراگمی

در این نوع پمپ ها توان مصرفی و مقدار هوای مصرفی پمپ با دبی و خروجی پمپ ارتباط دارد. اگر خروجی پمپ صفر شود، میزان هوای مصرفی در پایین ترین حد خود و زمانی که دبی حداکثر داریم میزان مصرفی پمپ در بالاترین حد خود است.

در این پمپ ها، فشار هوای فشرده و دبی و ان پی اس اچ ، و فشار خروجی را مشخص می کند.

میزان ان پی اس اچ، مورد نیاز در این نوع پمپ ها، نیز مانند سایر پمپ های رفت و برگشتی مشخص می گردد.

برخی از خصوصیات اتصالات پمپ دیافراگمی

انواع  دیافراگمی را در سایز های مختلفی نظیر سایز های زیر تولید می کنند.

8/3 اینچ

2/1اینچ

4/3اینچ

1اینچ

5/1اینچ

2اینچ

3اینچ

که اتصالات این نوع پمپ ها عمدتا فلنچی و رزوه ای می باشد. متریال و جنس این اتصالات همه از جنس آلومنیوم و پلاستیک و استنلس استیل ساخته شده است. و قطعات داخلی پمپ نیز از تفلون و لاستیک می باشد.

 

پمپ دیافراگمی

راه اندازی های مختلف دیافراگمی

این نوع پمپ ها با راه اندازی های مختلف زیر خواهند بود:

 دیافراگمی الکتریکی

 دیافراگمی دستی

 دیافراگمی بادی

راه اندازی هوای فشرده

برتری های پمپ دیافراگمی چیست

از ویژگی های این پمپ این است که بسیار سبک و پرتابل است. و از نظر عملکرد محیط زیستی هم بسیار مفید و بدون ایجاد آلودگی زیستی می باشد. و برای کاهش صدای دیافراگمی تمام سازندگان این پمپ از یک مافلر برای کاستن دی سی بل صوتی ایجاد شده استفاده نموده اند.

اجزای تشکیل دهنده پمپ دیافراگمی

تمامی اجزای این پمپ ضد اسیدی و باز است و شامل اجزای زیر می باشند:

  • دیافراگم های سمت هوا
  • دیافراگم های سمت سیال
  • بال های سوپاپ
  • نشیمنگاه
  • منیفولد های ورودی و خروجی و مرکزی
  • راهنمای انتخاب پمپ

نحوه عملکرد پمپ دیافراگمی

باید گفت که رایج ترین نوع این گونه پمپ ها، پمپهای دیافراگم دو کاناله هستند که دارای دو دیافراگم و محفظه بوده که دیافراگم ها توسط یک میله رابط به هم متصل شده اند. این دیافراگم ها در یک سو و در یک خط به صورت خطی در حرکت هستند. باید افزود که پمپ های بادی دارای یک عدد شیر توزیع هوا هستند که این شیر وظیفه وارد نمودن هوای فشرده را به پشت دیافراگم دارد.

با تغییر هوا در پشت هر کدام از این دیافراگم ها، و تخلیه هوای دیافراگم دیگر، دیافراگم ها حرکت خواهند کرد. و با انجام این عمل که به صورت رفت و برگشت انجام می گیرد، به شکل پیوسته، و به صورت کاهش فشار، سیال و یا مایع و یا محصول مورد نظر، به مخزن پمپ ورود می یابد  و در مرحله بعد با افزایش فشار، سیال به بیرون منتقل و پمپاژ خواهد شد.

نکته

پمپهای دیافرگم با شیر های توپی، مطلوب ترین نوع این نوع پمپ ها خواهند بود. چرا که در محفظه ورودی این نوع پمپ ها، در پایین محفظه، دیافراگم و خروجی، در بالای محفظه قرار گرفته است که این شکل از طراحی، در پمپهای دیافراگمی سبب می گردد، تا گاز های موجود در داخل محفظه پمپ به دلیل سبکی، همراه مایع یا سیال به آسانی تخلیه گردند. و این نوع قرار گیری خروجی در بالای پمپ، موجب می شود که هوا یا بخار داخل پمپ به جهت سبکی به راحتی همراه سیال از محفظه خارج شود.

نکات مهم در انتخاب پمپ دیافراگمی

  • دقت به نوع سیال
  • دقت به شیوه پمپاژ
  • دقت به جنس بدنه  دیافراگم با توجه به نوع سیالات
  • دقت به سوپاپ های ورودی و خروجی

 

پمپ دیافراگمی

انواع پمپ های دیافراگمی

پمپ دیافراگمی گراکو هاسکی

این نوع پمپ که محصول آمریکا می باشد به دلیل افزایش جریان سیال در پمپ بسیار خاص بوده و مزیت های زیر را دارا می باشد.

ضد انفجار

قابلیت غوطه ور در سیال

کارکرد آسان

خودمکش

عدم نیاز به هواگیری

در هر سه حالت بالاتر از سطح سیال  و زیر سطح سیال و به حالت غوطه ور درون سیال قابلیت نصب دارد.

تعمیرات آسان

نگهداری آسان

دبی و فشار پمپاژ با تغییر فشار هوای مصرفی قابل تنظیم می باشد.

قابلیت کارکرد خشک

قابلیت نصب در محیط های بسته

برای سیالات سمی و خورنده و قابل اشتعال مناسب می باشد.

عملکرد پمپ دیافراگمی گراکو

این پمپ یک پمپ رفت و برگشتی است، که هوای فشرده تولید شده از کمپرسور را به عنوان منبع تغذیه استفاده می کند. هوای فشرده که باید کاملا تحت کنترل باشد به واسطه اتصال های پنوماتیک به قسمت مرکزی پمپ متصل شده و هم زمان با ورود هوای فشرده به سنتر سکشن، پمپ سوپاپ های موجود در پمپ، تحریک شده و با بالا و پایین آمدن موجب ساکشن یا مکش منفی سیال یا مایع  می گردد. و با عقب و جلو شدن دیافراگم های لاستیکی پمپ، جابه جایی سیال یا محصول را انجام می دهد. این نوع پمپ در جنس های زیر موجود هستند.

بدنه استیل

بدنه آلومینیوم

بدنه استال

بدنه کاینار

بدنه چدن داکتیل

کاربرد پمپ های دیافرگمی گراکو هاسکی

این نوع پمپ ها که برای پمپاژ مایعات و سیالات روان و غلیظ کارایی دارند، در موارد زیر قابل مصرف و استفاده خواهند بود:

انواع الک ها ، روغن های خوراکی و صنعتی گاز های مایع ، اسید ها ، باز ها، آب میوه ها ، شیر ، سیالات و مایعات خوراکی ، مواد شوینده ، آب ژاول ، وایتکس ، هیدروکربن ها ، آلیفاتیک ، آروماتیک ، دیسکلر ، نفت ، بنزین ، اسید نیتریک ، اسید فسفریک ، اسید کلریدریک ،اسید سولفوریک

پمپ دیافراگمی

پمپ های دیافراگمی نوع دبم

این نوع پمپ ها که ساخت کشور ایتالیا می باشند، به نحو مطلوبی جایگاه خود را در بازار به سرعت و به شدت یافته است. عملکرد پمپهای دیافراگمی دبم به این ترتیب است که، این پمپ به صورت یک پمپ رفت و برگشتی، از هوای فشرده تولید شده از کمپرسور به عنوان منبع تغذیه استفاده می کند. این هوای فشرده، به واسطه اتصالات پنوماتیک به قسمت مرکزی پمپ متصل شده و با وارد شدن هوای فشرده به سنتر سکشن، سوپاپ های موجود در پمپ تحریک شده و با بالا و پایین ،آمدن سبب ساکشن سیال گردیده و با عقب و جلو شدن دیافراگم های لاستیکی پمپ، انتقال و جابه جایی سیال یا مایع صورت می گیرد.

جنس پمپ دیافراگمی دبم

بدنه استیل ، بدنه آلومینیوم ، بدنه استال، بدنه چدن داکتیل ، مزیت های پمپ دبم ، حذف مکانیکال سیال از ساختمان آن ها ، ضد انفجار ، قابلیت غوطه وری در سیال ، کاربرد آسان ، تعمیرات و نگهداری آسان ، قابلیت نصب در محیط های بسته ، موارد مصرف پمپ دبم ، در تخلیه سیالات قابل اشتعال ، سیالات سمی ،الکل ، اسید ها ، باز ها ، آمونیاک ها ، آب میوه و شیر و خوراکی های مایع ، صنایع غذایی ، روغن های خوراکی ، چسب و رزین ، ضد یخ ، ضد رسوب ، مواد شوینده ، آنتی اسکالانت ها ، پلی اورتان ها و یلی اورتان ها

شیوه نگهداری و تعمیر پمپ های دیافراگمی

همه اتصالات پمپ را جهت جلوگیری از نشتی به صورت مداوم و متناوب بررسی و محکم کنید.

دیافراگم های این نوع پمپ به علت منعطف بودن باید مورد ارزیابی دوره ای قرار گیرند.

کارکرد خشک در طولانی مدت ممکن است به پمپ صدمه بزند. و سایش قطعات پمپ را به دنبال داشته باشد.

پس از هربار استفاده جهت جلوگیری از اثرات مخرب مابقی سیال که در پمپ مانده است، می بایست محفظه داخلی پمپ به دقت شستشو داده شود.