مونو پمپ – پمپ مارپیچی

مونو پمپ

مونو پمپ چیست؟

مونو پمپ یکی از انواع پمپ‌های جابه‎جایی مثبت است که به عنوان “پمپ مارپیچی خارج از مرکز” یا “پمپ با حفره پیشرونده” نیز شناخته می‌شود. این پمپ توسط René Mono در دهه 1930 اختراع شد، که شامل یک روتور (یک چرخان فلزی) یک مهاجم کویل با دنده‌های کوچک و عمیق گلو است. مراحل روتور نیم مرحله استاتور هستند. روتور در داخل استاتور می‎چرخد ​​و این حفره‎هایی را که از طرف مکش به سمت رانش پمپ می‎گذرد، می‎چرخاند و سپس سیال پمپ شده منتقل می‌شود. عدم وجود نشتی بین مارپیچ‌های روتور و استاتور باعث می‌شود که سیال به طور مداوم و در جریان متناسب با سرعت پمپ جریان یابد. به منظور جلوگیری از نشت بین مراحل مختلف، باید یک حفره بسته وجود داشته باشد. این حفره از دو بخش روتور تشکیل شده است که هر کدام با یک سطح مقطع بر روی استاتور متصل شده‌اند. روتور دارای یک حرکت ترکیبی است، یعنی ابتدا چرخش حول محور اصلی و سپس مرکز  و چرخش حول محور استاتور.

پمپ چیست؟

پمپ یک دستگاه مکانیکی است که انرژی مکانیکی را به سیال منتقل می‌کند، که با افزایش فشار جریان آن، جابه‌جایی را بیش‌تر یا حتی پایین دست می‌کند.

اجزای مونو پمپ

 روتور: روتور یا روتور جزء اصلی پمپ است و روتور یک پمپ است که با چرخاندن سیال، آن را به جلو هدایت می‎کند. روتور معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. برای کاهش اصطکاک و گشتاور و سهولت چرخش، سطح روتور تا حد امکان صاف است.
 استاتور: معمولاً از دو قسمت داخلی از الاستومر و خارجی از فولاد تشکیل شده است. الاستومرها معمولاً از لاستیک طبیعی و مصنوعی و پلاستیک‌هایی مانند تفلون، پلی پروپیلن و موارد مشابه ساخته می‌شوند.

کاربرد مونو پمپ در صنایع غذایی

مناسب برای پمپاژ مواد غذایی بدون آسیب به بافت مواد، قابلیت کنترل حجم مواد خروجی با کنترل دور پمپ، بدون نیاز به تعویض قطعات، فولاد ضد زنگ 316 L، مقاوم در برابر حرارت تا 130 درجه سانتی گراد، مقاوم در برابر مواد شیمیایی مانند: شکلات، خامه، پنیر، ماست، انواع خمیر، کنسانتره، مربا، عسل، انواع تفاله، سس، سس گوجه فرنگی، گلوتن، نشاسته گلوکز، خمیر نان، بیسکویت، کیک، آب پنیر، ژلاتین خوراکی، روغن خوراکی، میوه تفاله، قهوه، چای، گلوکز مایع، شربت، غذاهای کنسرو شده و…

 مزایا مونو پمپ

پوشش طیف وسیعی از فشارها و ظرفیت‌های پمپاژ

قابلیت دائم کار بودن یا کارکرد مداوم

قابلیت کنترل دقیق دبی خروجی و کنترل دور

قابلیت پمپاژ مواد با غلظت بسیار بالا یا ویسکوزیته بالا تحت عنوان غلیظ کش

انتقال مواد دارای ذرات جامد و خمیری و ویسکوز

انتقال مواد چند فازی

کم‌ترین میزان سر و صدا

NPSH بسیار پایین

جریان یکنواخت و پیوسته سیال (بدون پالس)

تعمیر و نگهداری آسان

مونتاژ و دمونتاژ بسیار آسان

مونو پمپ

کاربرد مونو پمپ

1)پمپ‌های مونو در صنایع مختلف استفاده می‌شوند، در اکثر کاربردهای سخت، بدون هیچ مشکلی، می‌تواند مایعات را انتقال دهد.
2) پلی الکترولیت تصفیه آب و فاضلاب ، آهک و … محلول شیمیایی و انتقال انواع لجن‌ها، پرس‌های فیلتر گل، فیلتر پرس‌های نواری و تغذیه.
3)  انتقال مواد شیمیایی مانند اسید فسفریک، روغن مازوت، شامپو، آهک، آهن (3) کلرید، سوزآور و زاج.
4) انتقال مایعات ویسکوز به روش بهداشتی در صنایع غذایی مانند لبنیات، محصولات خوراک دام، عسل، کنسروها، فرآوری تفاله میوه، مربا، کره، تولید کره بادام زمینی، نوشیدنی‌ها، تولید چوکولاد و شربت، شکر، تولید ملاس و پوره گوشت انتقال.
5) انتقال آب با خاک رس و ماسه در بخش معدن، زباله‌های بیل در بخش دریایی، کاغذ، سرامیک، صنایع دارویی ویسکوز مایعات.

محصولات فروشگاه شهر پمپ دارای قابلیت‌هایی همچون:

 • مقرون به صرفه
 • کارآمد
 • قابل اعتماد
 • به طور خاص مهندسی شده است
 • پیشرفته در تکنولوژی
 • ماندگاری طولانی و نگهداری کم
 • پشتیبانی همه جانبه

 

مونو پمپ

مشخصات مونو پمپ

 • ظرفیت مکش بالا مونو پمپ

عملکرد خود پرایمینگ با مکش باعث بلند شدن هشت متر آب در سطح دریا می‌شود. آسانسورهای مکنده با افزایش ارتفاع کاهش می‌یابد.

 • جریان مداوم مونو پمپ

با توجه به خط مهر و موم که منحنی شکل ثابت است و با سرعت محوری ثابت از طریق استاتور حرکت می کند، سرعت جابه‌جایی یکنواخت و بدون هیچ ضربان، تکان خوردن یا برانگیختن ثابت است.

 • جابه‌جایی مثبت

از آنجا که واحدهای مونو پمپ‌ها “جابه‌جایی مثبت” هستند ، هد توسعه یافته مستقل از سرعت و ظرفیت تقریباً متناسب با سرعت کارکرد پمپ است.

 • سادگی مونو پمپ

بدون ارزش، فقط یک غده است که معمولاً در انتهای مکش قرار دارد. تعمیر و نگهداری حداقل است و می‎توان چند قسمت مورد استفاده را در محل تعویض کرد.

 • بهره وری

به دلیل تحویل مداوم مداوم، همراه با “جابه‌جایی مثبت” ، پمپ‌های مونو دارای سطح کارایی بسیار بالایی هستند.

 • تطبیق پذیری در مونو پمپ

قابلیت پمپاژ موادی که دارای جریان آزاد یا بسیار چسبناک هستند یا محصولات حاوی مواد جامد در حالت تعلیق. در صورت لزوم می‌توان واحدها را معکوس کرد. تا زمانی که نصب اصلی مطابق با آن طراحی شده باشد.

 • مقاومت در برابر سایش مونو پمپ

عناصر پمپاژ مونو شرایط ساینده را بیش‌تر از سایر انواع پمپ‌ها تحمل می‌کنند.

 

مونو پمپ

اجزای تشکیل‌دهنده و ساختمان مونو پمپ

اولین جزء تشکیل‌دهندة این سیستم، روتر مارپیچی تک راه است. در واقع عضوی از پمپ که حرکت می‌کند همین روتر است. مادة اولیه‌ای که به طور معمول برای ساخت این روترها استفاده می‌شود، استیل استنلس صاف و صیقل‌خورده است. البته ممکن است گاهی این قطعه از جنس‌های دیگری هم ساخته شود. دیگر جزء تشکیل‌دهندة این پمپ که به آن می‌پردازیم، استاتور با حفرة مارپیچی دوراهه است. استاتور عضوی برای نگهداری روتر است. در واقع روتر درون استاتور قرار می‌گیرد. شکل استاتور و مارپیچ آن مطابق با شکل روتر ساخته می‌شود. جنس سازندة استاتور در موارد استفادة مختلف متفاوت است. معمولاً از سه مادة پلاستیک (وایتون)، لاستیک طبیعی NR-EPDM و نیتریل NBR برای ساخت استاتور مونو پمپ استفاده می‌شود. قطعات تشکیل‌دهندة بعدی الکتروموتور و گیربکس دور متغیر هستند. این دو جزء در انواع مختلفی ساخته می‌شوند که باتوجه‌به شرایط کاربری از نوع مناسب استفاده می‌شود. شرایطی همانند نوع سیال، فشار موردنیاز، میزان دبی و ویسکوزیته سیال باعث می‌شوند که از انواع مختلف و مناسب گیربکس و الکتروموتور استفاده شود. پمپ‌ های مونو شامل قطعات دیگری چون یاتاقان، میل یاتاقان، درب سالنیک، نخ آب‌بندی، بوش سالنیک، بوش روی گردگیر، بوش روی روتر، گردگیر، فولی تسمه، واشر پولکی محافظ، پین، کمربند فولادی، درب خروجی، سه‌راهی و میل بازوها می‌شود.

نکات انتخاب مونو پمپ مناسب

مهم‌ترین مسئله‌ای که در انتخاب مونو پمپ باید به آن توجه کرد، ویژگی‌های سیالی است که قصد پمپاژ آن را داریم. ویژگی‌هایی چون میزان ویسکوزیتة سیال، سایندگی یا سایش، میزان ذرات جامد و اندازة آن‌ها، شرایط دما و مکش باید در زمان انتخاب پمپ مورد توجه قرار گیرند. به‌علاوه باید میزان دبی و فشار موردنظر را هم تعیین کرد تا بتوان انتخاب درستی انجام داد.

قیمت مونو پمپ

پمپ‌ های مونو در انواع مختلف و با ویژگی‌های متفاوت ساخته می‌شوند؛ بنابراین انواع مختلف آن قیمت متفاوتی دارد. اما دو معیار کلی برای تعیین پمپ‌ های مونو وجود دارند. اولین معیار توان و قدرت پمپ است. این معیار شامل ویژگی‌هایی چون فشار کاری، هد خروجی، دبی خروجی و دمای جریان سیال است. طبیعتاً هر چه توان پمپ بالاتر باشد، قیمت آن نیز بیش‌تر خواهد شد.

مونو پمپ