پمپ

پمپ چیست؟

پمپ‌ های صنعتی برای مصارف گسترده‌ای استفاده می‌شوند. به طور معمول از این دستگاه‌‌های صنعتی، به‌منظور انجام فعالیت‌های سنگین استفاده می‌شود. این  دستگاه‌‌ها به جابه‌جایی آب، غذا، لجن، محلول‌های شیمیایی و سایر موارد کمک زیادی می‌کنند. ما بدون پمپ‌ صنعتی، قادر به انجام جابه‌جایی مواد نیستیم. امروزه در سرتاسر جهان از انواع این‌ دستگاه‌‌های صنعتی استفاده می‌شود. به طور کل پمپ های صنعتی در دو دسته جابه‎جایی مثبت و گریز از مرکز، قابل دسته‌بندی هستند. در این مقاله به بررسی چیستی پمپ، معرفی انواع صنعتی و روش کار آن‌ها می‌پردازیم.

تعریف پمپ

پمپ دارای یک قطعه رانندگی است که یک موتور است (گاهی اوقات ممکن است یک موتور باشد) و منبع تغذیه به موتور متصل می‌شود. هنگامی که پمپ روشن است، برق به موتور وصل می‌شود و پمپ یک عمل مکانیکی انجام می‌دهد و انرژی الکتریکی را به انرژی هیدرولیکی تبدیل می‌کند ، و مایعات را از یک منطقه با ارتفاع کم‌تر به یک منطقه با ارتفاع بالاتر منتقل یا منتقل می‌کند.

از این رو، پمپ به عنوان تجهیزات مکانیکی تعریف می‌شود که مایعات را از یک منطقه با ارتفاع کم‎تر به یک منطقه با ارتفاع بالاتر منتقل می‌کند، با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی هیدرولیک. برای افزودن انرژی مورد نیاز به مایعات، از پمپ‌ها استفاده می‌شود. تعاریف مختلفی از نام PUMP وجود دارد، اما این بهترین توصیف به شرح زیر است:

انواع پمپ

انواع پمپ ها معمولا  به دو دسته تقسیم می‌شوند. جابه‌جایی روتودینامیکی و مثبت، که انواع مختلفی از آن‌ها وجود دارد. پمپ روتودینامیکی انرژی مکانیکی دوار را به شکل سرعت و فشار سیال به انرژی جنبشی منتقل می‌کند. پمپ های گریز از مرکز و حلقه مایع از انواع پمپ های روتودینامیکی هستند که از نیروی گریز از مرکز برای انتقال سیال پمپ شده استفاده می‌کنند. پمپ روتاری لوب نوعی پمپ جابه‌جایی مثبت است که مستقیماً مایع پمپ شده را از ورودی پمپ به خروجی در حجم‌های گسسته جابه‌جا می‌کند.

انواع قطعات تعریف اولیه پمپ چیست؟

پمپ ها انواع مختلفی دارند.
این‌ها بر اساس اصول مختلف طراحی عمل می کنند.
فلسفه کار برای پمپ های مختلف متفاوت است.
برای کار به راننده نیاز دارد.
راننده ممکن است موتور، گاز و یا توربین و غیره باشد.

پمپ اسلاری

عملکرد پمپ

عملکرد اصلی پمپ ها به شرح زیر است:

پمپ مایعات را از ارتفاع پایین به ارتفاع بالاتر می‌برد.
به گردش مایعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر کمک می‌کند.
فشار یا سر پمپ را برای برآوردن شرایط مورد نیاز فشار تخلیه افزایش می‌دهد.
اگر سیستم فشار را از دست بدهد ، از پمپ‌ها برای افزایش فشار سیستم برای ایجاد ثبات استفاده می‌شود.
از پمپ ها برای انتقال دبی مورد نیاز مایع استفاده می‌شود.

اصول اولیه پمپ

برای درک پمپ یا اصل کارکرد آن، باید اصول اولیه پمپ را بدانید، که عبارت‎اند از:

 • میزان جریان حجمی
 • سر خاموشسر مکش
 • سر مکش استاتیک (hs)
 • بالابر مکش
 • سر تخلیه استاتیک (hd)
 • سر اصطکاک
 • سر کل
 • فشار بخار
 • سر مکش مثبت خالص
 • سرعت خاص

انواع پمپ ها

 1. پمپ شناور

 2. پمپ دنده‌ا ی

 3. پمپ استخر

 4. پمپ لجن کش

پمپ شناور

پمپ شناور  یا پمپ لوله چاهی نوعی از پمپ آب‌های موجود در بازار است که برای انتقال سیال از چاه‌ها و مخازن بسیار عمیق و افزایش فشار آب طراحی شده‌اند. این پمپ‌ ها که به آن‌ها پمپ شناور چاهی نیز می‌گویند انواع مختلفی دارند. برای مثال بسته به میزان ولتاژ مورد نیاز پمپ‌ های شناور تک فاز یا سه فاز در بازار موجود است. همچنین در دو مدل اصلی یکپارچه و دو تکه عرضه می‌گردد. در پمپ‌ های شناور که باید کاملاً در سیال یا آب مستغرق باشند، چه در مدل یکپارچه و چه در دو تکه الکتروموتور در انتهای پمپ نصب شده است تا همواره در زیر سطح آب باشد. در این صورت موتور پمپ در هنگام کار کردن خنک مانده و از سوختگی موتور جلوگیری می‌شود. اما در مدل یکپارچه، مکش از زیر پمپ و در نوع دو تکه، مکش از قسمتی مابین الکتروموتور و پمپ صورت می‌گیرد.

برای خرید پمپ شناور و اطلاع از قیمت این پمپ به صفحه مربوطه آن مراجعه کنید.

پمپ شناور

پمپ دنده‌ای

پمپ دنده‌ای نوعی پمپ با حرکتی  مثبت (PD) است. پمپ‌ های دنده‌ای برای انتقال مایعات از عملکرد چرخ‌دنده‌ها استفاده می‌کنند. پمپ‌ های دنده‌ای از 7 بخش اصلی شامل: دنده راننده، دنده رانده شده یا دنده بیکار، پوشش، بخش ورودی یا سمت مکش، بخش خروجی یا سمت تخلیه، متحرک اول و سوپاپ ایمنی یا شیر تخلیه تشکیل شده‌اند. این پمپ‌ ها دو طرح اساسی دارند و پمپ‌ های دنده داخلی و دنده خارجی این دو طرح اساسی هستند و پمپ لوب یا گوشواره‌ای، پمپ ژیروتور و پمپ پیچی از انواع پمپ‌ های دنده‌ای محسوب می‌شوند. پمپ‌ های دنده‌ای خارجی معمولاً برای پمپاژ آب، روغن‌های سبک، مواد افزودنی شیمیایی، رزین‌ها یا حلال‌ها استفاده می‌شوند. آنها در کاربردهایی که به دوز دقیق یا خروجی فشار بالا نیاز باشد، ترجیح داده می‌شوند. پمپ‌ های دنده خارجی قادر به حفظ فشارهای بالا هستند. تلورانس‌های فشرده، یاتاقان‌های متعدد و عملکرد با سرعت بالا باعث می‌شود که آن‌ها برای مایعات با ویسکوزیته بالا یا هر ماده ساینده چندان مناسب نباشند. در ادامه به بررسی کامل‌تری از آن خواهیم پرداخت. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

پمپ دنده ای

پمپ استخر

پمپ در اصل قلب سیستم گردش استخر است. آب را از استخر از طریق اسکیمر و تخلیه اصلی خارج می‌کند، آن را از طریق فیلتر فشار می‌دهد و از طریق خروجی‌های اصلی به استخر باز می‌گرداند. خود پمپ شامل سه جزء است: موتور، پروانه، تله مو و پرز. موتور، الکتریکی است و از 110 یا 220 ولت استفاده می‌کند و در دور 3450 دور در دقیقه می‌چرخد. هوا خنک می‌شود و به این دلیل کاملاً از محیط بسته نشده است، بنابراین باید احتیاط کرد تا آب اضافی از طریق دریچه‌های خنک کننده واقع در قسمت زیرین محفظه وارد موتور نشود. پروانه به انتهای شفت موتور متصل است. با چرخش، آب را از طریق تار مو و تار در انتهای پمپ به داخل می‌کشد و آن را از طریق لوله ‌ی که به فیلتر منتهی می‌شود، از بالای پمپ بیرون می‌کند. پروانه دارای دهانه‌های کوچکی است و بسیار مستعد گرفتگی با زباله است. اگر فشار روی گیج بالای فیلتر کم‌تر از سطوح توصیه شده باشد و اگر مقدار آب برگشتی به استخر کاهش پیدا کرده باشد، ممکن است پروانه یا مسدود شده یا آسیب دیده باشد. این را می‌توان با جدا کردن مجموعه در محفظه پروانه و بررسی بصری پروانه تعیین کرد. یک تله مخصوص مو و پرز در انتهای مجموعه پمپ قرار دارد تا از ورود آوار به مجموعه پروانه جلوگیری شود. داخل تله مو و پرز یک سبد وجود دارد که باید حداقل هفته‌ای دوبار آن را چک و تخلیه کنید. در صورت مسدود شدن سبد‌، جریان آب به داخل پمپ محدود می‌شود و پمپ به جای آب شروع به پمپاژ هوا می‌کند. این به عنوان “از دست دادن درجه اول” شناخته می‌شود. در این مرحله، موتور سریع‌تر می‌چرخد ​​و در نهایت می‌سوزد. اگر این سبد وجود نداشت، پروانه ممکن است مسدود شود، که از پمپاژ مقدار زیادی آب جلوگیری می‌کند، یا ممکن است آسیب ببیند. برای خرید پمپ استخر و ثبت سفارش خود به سایت ما مراجعه کنید.

پمپ استخری

پمپ لجن کش

از پمپ های لجن برای انتقال مایع پرچسبناک با بار کم و حداقل آب استفاده می‌شود. پمپ های روتو دارای سابقه غنی در تأمین پمپ های حفره پیشرونده برای برنامه‌های انتقال سپرده هستند. با توجه به این قابلیت انتقال لجن ممتاز، این پمپ ها به عنوان پمپ لجن نیز شناخته می‌شوند. این پمپ ها عملکرد و کارایی بالایی را ارائه می‌دهند. این پمپ ها با کمک روتور فلزی مارپیچ خارجی و استاتور الاستومر مارپیچی داخلی کار می‌کنند و هنگامی که روتور در داخل استاتور شروع به چرخش می کند، حفره‌هایی را ایجاد می‌کند که مایع در نتیجه جابه‌جایی مثبت از طریق آن‌ها منتقل می‌شود. این پمپ ها در حال تبدیل شدن به بهترین انتخاب برای چندین صنعت مانند معدن، فاضلاب، بیوگاز، کاغذ، رنگ، مواد منفجره و… هستند.

 

پمپ لجن کش