تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی چیست؟

تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن یک روش جدید تصفیه آب است که از فرآیند تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس استفاده می‌کنند. دستگاه تصفیه آب فاضلاب دستگاهی است که قادر است آب نمک را به آب تبدیل کند. ترانسفورماتورها در مدل‌های تجهیزات خانگی، نیمه اتوماتیک و تجهیزات اصلاح شده ارائه می‌شوند. امروزه کیفیت آب قابل تغییر بسیار مهم است و برای رشد سعی می‌کنیم از آب سبک با مهارت‌های رقیق شده استفاده کنیم. استفاده از آب با محتوای بالای مواد مغذی و فریت‌های محلول بلافاصله بر کیفیت محصول تأثیر می‌گذارد همچنین کیفیت بایستی از دستگاه تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن استفاده نمود. دستگاه های تصفیه آب فاضلاب را می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد، مانند تولید آب آشامیدنی، تعویض ثابت، فعالیت‌های دارویی و شرکت‌ها.

دستگاه تصفیه آب صنعتی

مراحل دستگاه تصفیه آب صنعتی

پیش تصفیه: اولین مرحله در تصفیه آب صنعتی، مرحله پیش تصفیه است. اساس این مرحله تصفیه آب است. پیش تصفیه آب در آب شیرین کن‌های صنعتی شامل فیلتر شنی، فیلتر کربنی و فیلتر میکرونی است.
فیلتر شنی تحت فشار: این فیلتر چند منظوره است که ذرات معلق تا اندازه 50 میکرون را حذف می‌کند. فیلتر شنی پر از سیلیس دانه‌ای برای حذف ذرات آب و کدورت آب مورد استفاده قرار می‎گیرد. بسته به اندازه ذرات حذف شده، ضخامت و دانه بندی بستر سیلیس تعیین می‎شود. تفاوت در تراکم بین لایه‌های مختلف ماسه باعث جدا شدن لایه‌های مختلف پس از شستشوی معکوس می‌شود.
پرکننده زغالی: فیلتر دیگری که برای از بین بردن بو، مزه، کلر آزاد، آب و… استفاده می‎شود.
فیلتر میکرون: برای رفع کدورت و حذف ذرات با قطر 5 میکرون مورد استفاده قرار می‏‎گیرد. مواد کلوئیدی تا قطر 5 میکرومتر که از فیلترهای شنی عبور کرده‎اند از آب این قسمت استخراج می‎شود و SDI آب به کم‎تر از 3 می‎رسد. بنابراین آب آماده نفوذ به غشاها می‎شود.
پمپ فشار قوی: پس از عبور از مرحله پیش تصفیه، آب وارد قسمت اصلی سیستم تصفیه اسمز معکوس می‌شود. در این مرحله آب با عبور از غشاهای غشایی املاح و آلاینده‌های خود را از دست می‌دهد. آب باید فشار مناسبی برای عبور از سطح غشاهای نیمه تراوا داشته باشد. هر چه میزان شوری آب بیش‌تر باشد کارکرد آن بیش‌تر می‌شود. فشار سیستم  فشار مورد نیاز توسط پمپ کلاس یا فشار قوی تامین خواهد شد.

 

 

دستگاه تصفیه آب صنعتی

غشا(های) نیمه تراوا: تصفیه نهایی آب و حذف یون‌ها با اسمز معکوس انجام می‌شود. روش اسمز معکوس بر اساس ایجاد فشار بیش‍‎تر از فشار اسمزی توسط پمپ‌ها و حرکت معکوس آب از طریق فیلترهای اسمز معکوس نیمه تراوا از فشار اسمزی بالاتر به فشار اسمزی پایین‌تر است. انتخاب فیلترهایی با طراحی و چیدمان صحیح باعث افزایش راندمان دستگاه اسمز معکوس صنعتی، بهبود بازیافت آب و کاهش فاضلاب می‌شود. غشاها 99.5 درصد از املاح محلول در آب را با استفاده از آب اسمز معکوس حذف می‌کنند. همچنین تمامی میکروارگانیسم‌ها، مواد معلق و کدورت در این ناحیه حذف می‌شود.
محفظه فشار: محفظه سکوی و فشار کاری بالا برای قرار دادن غشاها طراحی و ساخته شده است.
سیستم CIP: دستگاه دارای سیستم فلاشینگ خودکارزاست به طوری که در حین کارکرد دستگاه مخزن CIP از آب تصفیه شده پر می‌شود و با خاموش شدن دستگاه، آب TDS کم وارد ممبران شده و جایگزین آب خام موجود در ممبران می‌شود و از آلودگی جلوگیری می‌کند.
ابزار دقیق: برای کنترل و نظارت بر فرآیند باید از ابزار دقیق مناسب و کافی استفاده شود. ابزار دقیق شامل فشارسنج، دبی سنج، تنظیم کننده فشار بالا و پایین (سوئیچ فشار بالا و پایین) است.
تابلو برق: برای کنترل اتوماتیک دستگاه یک تابلو برق مرکزی با تمامی ورودی و خروجی‌های لازم در نظر گرفته شده است. کلیه قطعات تابلوهای برق اعم از بی متال، کنتاکتور و رله تایم توسط برندهای اروپایی و معتبر داخلی ارائه می‌گردد.
سیستم تزریق ضد رسوب: از مواد شیمیایی ضد رسوب برای جلوگیری از گرفتگی و رسوب غشاها استفاده می‌شود. مقدار ضد رسوب اضافه شده به آب خام ورودی 5-3 پی پی ام است. این باعث افزایش طول عمر غشاها می‌شود.
لوله و اتصالات: کلیه اتصالات و لوله‌های فشار قوی از فولاد ضد زنگ 304 و کلیه اتصالات و لوله‌های فشار ضعیف از PVC-U ساخته شده‌اند.
ساختار شاسی: شاسی از فولاد ضد زنگ 304 یا فولاد کربنی ST37 با پوشش اپوکسی ساخته شده است. پنل کنترل نیز روی شاسی نصب شده است.

دستگاه تصفیه آب صنعتی

عوامل موثر در قیمت آب شیرین کن

 • میزان ظرفیت تولیدی دستگاه
 • میزان TDS ورودی از مهم‌ترین عوامل تعیین قیمت دستگاه RO است، با افزایش میزان TDS آب ورودی قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی افزایش می‌یابد .
 • برند پمپ طبقاتی و پمپ ورودی (چینی یا ایتالیایی)
 • ساختار شاسی دستگاه تصفیه آب صنعتی (STT37,SS304,SS316)
 • وجود یا عدم سیستم پیش تصفیه
 • نوع و سایز فیلتر شنی و فیلتر کربنی
 • نوع اتصالات فشار بالا و فشار پایین
 • برند دوزینگ پمپ
 • وجود یا عدم وجود سیستم CIP
 • نوع و سایز ممبران دستگا تصفیه آب صنعتی
 • تابلو برق و سیستم کنترلی دستی یا اتومات
دستگاه تصفیه آب صنعتی

اهمیت تصفیه آب صنعتی چیست ؟

 1. آب فرآیند در صنعت بسیار مهم است.
 2. کیفیت و خواص آب فرآیند قبل از استفاده باید بررسی شود.
 3. کیفیت آب مصرفی باید به گونه‌ای باشد که به تجهیزات آسیبی وارد نشود.
 4. علاوه بر این، تصفیه و استفاده مجدد آب در حال حاضر در صنایعی مانند فولاد و صنایع غذایی رواج یافته است.
 5. استفاده از تصفیه باعث کاهش مصرف آب و آلودگی محیط زیست و همچنین کاهش هزینه‌ها می‌شود.

کاربردهای دستگاه تصفیه آب صنعتی

 • مناسب برای تهیه آب شرب برای صنایع غذایی. (تولید مواد غذایی و نوشیدنی‌های متنوع)
 • تهیه آب آشامیدنی برای مصارف خانگی، مجتمع‌های تجاری و اداری. (به سبب گندزدایی آب از طعم، حذف مواد جامد و سختی آب و تنظیم املاح و شوری).
 • استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی برای کاربری‌های پزشکی و بیمارستانی. (مصارف بیولوژیکی، تولید دارو و ساخت آب مقطر دستگاه دیالیز)
 • قابلیت استفاده در صنایع سنگین نظیر: نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌های پتروشیمی، نفت، بنزین و گاز. (بدلیل قابلیت از بین بردن سختی آب و تهیه آب شیرین).
 • از بین بردن املاح، سختی آب (TDS) و مواد جامد برای برج‌های خنک کننده
 • قابلیت بکارگیری جانبی برای دستگاه‌های تهویه متبوع، سیستم‌های برودتی و حرارتی، بویلرها و انواع چیلر
 • امکان استفاده گسترده در برای باغات، دامداری‌ها و مصارف زراعی و کشاورزی. (به دلیل قابلیت شیرین سازی آب)
 • شیرین نمودن آب‌های شور برای مناطق محروم کشور
 • گندزدایی و تصفیه آب برای پساب صنعتی و بخصوص فاضلابی
 • استفاده ویژه از دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنایع تولیدی و کارگاهی. (ساخت لوازم آرایشی – بهداشتی، لوازم و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی).
دستگاه تصفیه آب صنعتی

موارد مصرف تصفیه آب صنعتی چیست ؟

 1. نظافت صنعتی برای بهینه سازی فعالیت‌های صنعتی مبتنی بر آب استفاده می‌شود.
 2. فعالیت‌هایی مانند خنک کننده و شستشوی دستگاه‌ها.
 3. استفاده از تصفیه آب فنی باعث کاهش هزینه‌های مصرف آب و همچنین افزایش راندمان دستگاه‌های صنعتی می‌شود.
 4. پیشرفت‌ها در زمینه تصفیه آب، تمام حوزه‌های تصفیه آب از جمله تصفیه آب صنعتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اینها شامل فیلتراسیون مکانیکی مانند اسمز معکوس است که به طور گسترده برای فیلتر کردن آلاینده‌ها استفاده می‌شود. از دیگر فرآیندهای مورد استفاده در تصفیه آب صنعتی می‌توان ازناسیون و الکترویونیزاسیون را نام برد. تصفیه ازن فرآیندی است که در آن گاز ازن به آب اضافه می‌شود تا مواد ناخواسته از آب حذف شود. آب صنعتی برای تولید، فرآوری، شستشو، رقیق کردن محصول استفاده می‌شود. از این نوع آب در صنایع پالایش نفت، شیمیایی، صنایع غذایی و کاغذسازی استفاده می‌شود همچنین آب مصرفی در این صنایع بسیار بالاست.

برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی و اطلاع از قیمت تصفیه آب صنعتی به سایت فروشگاه شهر پمپ مراجعه کنید.