مترینگ پمپ

مترینگ پمپ چیست؟

یک پمپ اندازه گیری حجم دقیقی از مایع را در یک بازه زمانی مشخص حرکت می دهد و سرعت جریان حجمی دقیقی را ارائه می دهد. به تحویل سیالات با سرعت جریان قابل تنظیم دقیق ، اندازه گیری گفته می شود. اصطلاح “پمپ اندازه گیری” بر اساس کاربرد یا استفاده است نه نوع دقیق پمپ مورد استفاده ، اگرچه چند نوع پمپ بسیار مناسب تر از سایر انواع پمپ است.

اگرچه پمپ های اندازه گیری می توانند آب را پمپ کنند ، اما اغلب برای پمپاژ مواد شیمیایی ، محلول ها یا مایعات دیگر استفاده می شوند. بسیاری از پمپ های اندازه گیری دارای قابلیت تخلیه در فشار تخلیه بالا هستند. آنها معمولاً با سرعت جریان اندازه گیری می شوند که عملاً (در زمان متوسط) در محدوده وسیعی از فشار تخلیه (خروجی) ثابت هستند. تولیدکنندگان هر یک از مدل های پمپ های اندازه گیری خود را با حداکثر فشار تخلیه ارائه می دهند که تضمین می کند هر مدل بتواند در برابر آن پمپ کند. یک مهندس ، طراح یا کاربر باید اطمینان حاصل کند که درجه فشار و دما و مواد پمپ خیس شده برای کاربرد و نوع مایع پمپ شده سازگار است.

بیشتر پمپ های اندازه گیری دارای سر پمپ و موتور هستند. مایع پمپ شده از طریق سر پمپ عبور می کند ، از طریق یک خط ورودی وارد شده و از یک خط خروجی خارج می شود. موتور معمولاً یک موتور الکتریکی است که سر پمپ را هدایت می کند

این قابلیت دوزینگ به این معنی است که انواع مختلفی از پمپ ها را می توان پمپ های اندازه گیری در نظر گرفت ، چه جابجایی مثبت داشته باشند و چه گریز از مرکز. با این وجود ، بیشتر پمپ های اندازه گیری به عنوان پمپ های دیافراگمی طبقه بندی می شوند.

فهرست مطالب

مشخصات مترینگ پمپ

پمپ های اندازه گیری به دو نوع تقسیم می شوند که با توجه به مکانیزمی که برای تنظیم سرعت جریان استفاده می شود ، تعیین می شوند. اولین پمپ های اندازه گیری با جابجایی ثابت هستند که میزان جریان را بسته به سرعت موتور تنظیم می کنند ، معمولاً برای اطمینان از حرکت مایع ثابت برای هر چرخش. دوم پمپ های اندازه گیری جابجایی متغیر است که میزان جریان را برای حرکت مقدار ثابت سیال بدون توجه به سرعت موتور تنظیم می کند. این امر معمولاً با تنظیم طول سکته مغزی یا مقدار مایع دور زدن انجام می شود.

با توجه به اعداد ، میزان پمپ های اندازه گیری بین 0.001 گالن در ساعت (gph) و 20 گالن در دقیقه (gpm) ، یا 0.38 – 76 لیتر در دقیقه است. فشار کل سر پمپ های اندازه گیری بین 10 تا 30،000 psi (.7 – 2068 بار) متغیر است و قدرت اسب بخار می تواند تا 0.125 کم یا حداکثر 5 باشد.

مترینگ پمپ

از مترینگ پمپ در چه جاهایی استفاده می شود؟

انواع متداول برنامه های اندازه گیری عبارتند از:

حفظ یک جریان ثابت بدون در نظر گرفتن فشار افتراقی یا ویسکوزیته سیال.
ارائه یک جریان متغیر برای حفظ پارامتر سیستم (به عنوان مثال ، pH).
تزریق دوز مجزا (معمولاً در پردازش دسته ای مورد نیاز است).

اندازه گیری در بسیاری از صنایع از جمله داروسازی ، تصفیه آب و پسماند ، تولید غذا و نوشیدنی ، تولید برق ، فرآوری شیمیایی ، پتروشیمی و استخراج نفت و گاز مورد نیاز است. مایعات می توانند هرگونه عطر و رنگدانه در تولید لوازم بهداشتی یا غذا یا اسیدها و محلولهای قلیایی برای فرآیندهای شیمیایی و تصفیه آب باشند.

مترینگ پمپ

مترینگ پمپ چگونه کار می کند؟

بسته به مکانیسم مورد استفاده برای تنظیم میزان جریان ، نوع پمپ اندازه گیری تعیین می شود.

پمپ های اندازه گیری جابجایی ثابت: میزان جریان را بسته به سرعت موتور تنظیم کنید – به طور کلی این کار را انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که مقدار ثابتی از مایع پس از هر چرخش جابجا می شود.

پمپ های اندازه گیری جابجایی متغیر: میزان جریان را برای جابجایی مقدار ثابت سیال تنظیم کنید – بستگی به سرعت موتور ندارد. این کار از طریق تنظیم طول سکته مغزی یا مقدار سیال دور زدن انجام می شود.

این مطلب در تاریخ 15 آگوست 2019 توسط کوری ارسال شده است.

پمپ های اندازه گیری که پمپ های دوزینگ نیز نامیده می شوند ، پمپ هایی هستند که برای توزیع مقادیر خاصی از مایع و کنترل جریان اندازه گیری شده طراحی شده اند. آنها از محفظه های منبسط کننده و منقبض کننده برای انتقال مایعات استفاده می کنند. پمپ های اندازه گیری همچنین دارای دقت بالایی در طول زمان هستند و می توانند طیف وسیعی از مایعات از جمله مواد خورنده ، اسیدها و بازها و همچنین دوغاب و مایعات چسبناک را پمپ کنند. آنها در صنایع مختلف مانند تولید ، کشاورزی و پزشکی استفاده می شوند. انواع مختلفی از پمپ های اندازه گیری وجود دارد که به روش های مختلف کار می کنند. برای اهداف این پست ، ما به پمپ های اندازه گیری دیافراگم و پریستالتیک نگاه می کنیم.

نحوه عملکرد پمپ های دیافراگم و پمپ پریستالتیک

هر دو نوع کترینگ پمپ ، پمپ های دیافراگمی و پریستالتیک – بسیار مفید هستند و معمولاً سالها کارکرد مطمئن و کارآمد را ارائه می دهند.
پمپ های اندازه گیری دیافراگم

پمپ های دیافراگمی پمپ های جابجایی مثبت هستند که مایعات را با استفاده از دیافراگم رفت و برگشتی حرکت می دهند. آنها بسیار قابل اعتماد هستند زیرا قطعات داخلی ندارند که به هم می مالند ، باعث ایجاد اصطکاک و سایش می شوند. علاوه بر این ، زیرا نیازی به آب بندی یا روانکاری در سر پمپ ندارند ، احتمال آلودگی بخار روغن یا نشت پمپاژ محیط وجود ندارد.

مترینگ پمپ  دیافراگم

پمپ های دیافراگمی ساده دارای دیافراگم ، دو سوپاپ ، محفظه جابجایی و مکانیسم محرک هستند. دیافراگم غشایی انعطاف پذیر است که برای ایجاد مکش برای حرکت سیال به داخل و خارج از محفظه پمپاژ ، ارتعاش می کند. بین کناره محفظه جابجایی و فلنج متصل قرار دارد. این دو سوپاپ معمولاً دریچه های فلپر یا شیرهای توپی با فنر هستند که از همان ماده دیافراگم ساخته شده اند. آنها با وارد کردن مایع داخل و خارج محفظه عمل می کنند. مکانیسم رانندگی چیزی است که دیافراگم را فعال می کند. تعدادی مکانیسم مختلف رانندگی وجود دارد که پمپ های دیافراگمی ممکن است از آنها استفاده کنند. دو رایج ترین آنها هوایی و موتور محرک هستند.

مترینگ پمپ
مترینگ پمپ

کاربرد دوزینگ پمپ ها

پمپ‌های مترینگ کاربرد زیادی در صنایع مختلف مثل صنایع غذایی، صنایع نساجی ، صنایع دارویی، صنایع شیمیایی،  صنایع الکترونیک ، صنایع پتروشیمی ، سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب دارند.

صنایع غذایی

در تولید انواع نوشیدنی و تزریق مواد مختلف مثل اسیدها، انواع آنزیم‌ها و همچنین تزریق کنستانتره میوه‌ها و در تولید قند و شکر و صنایع نیشکر جهت تزریق اسید و کاستیک به سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صنایع شیمیایی و پتروشیمی

  •  برای تنظیم کیفیت و PH آب ورودی به بویلرها و مبدل‌ها دوز مشخص به وسیله دوزینگ پمپ ها به سیستم تزریق می‌شوند.
  • همچنین در سیستم‌های تصفیه آب اسمز معکوس (RO) برای جلوگیری از رسوب موادی را به   تزریق می‌شوند.

صنایع چوب و کاغذ

برای تولید کاغذ از رنگ، کلر، رزین و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود.

 

سوالات متداول دوزینگ پمپ ها

پمپ ها اغلب برای افزودن یک ماده شیمیایی سوزاننده یا اسید به مخزن ذخیره آب برای خنثی کردن pH استفاده می شوند. دوزینگ پمپ ها نیز به طور مرتب به عنوان پمپ کلر برای از بین بردن باکتری ها استفاده می شود. نسخه های خاصی برای موقعیت های چالش برانگیز مانند دماهای بالا و فشار بالا طراحی شده اند.

دوزینگ پمپ باید به دور از رطوبت نصب شود. برخی از دوزینگ پمپ ها را می توان به دیوار نصب کرد و برخی دیگر مجهز به داشتن پایه هستند و روی پایه نصب می شوند. 

این پمپ ها از یک پیستون رفت و برگشتی برای حرکت مایع در دستگاه استفاده می کنند. آنها دارای یک مجموعه پیستونی سفت و سخت هستند که بالاترین فشار و دقت پمپ های اندازه گیری را به آنها می دهد. از آنجایی که پیستون روی دیواره سیلندر می لغزد، معمولاً نباید خشک شوند.