پمپ تخلیه بشکه

پمپ تخلیه بشکه به طور معمول در صنایع مختلف جهت نگه‌داری مایعات استفاده می‌کنند. همواره تخلیه انواع مایعات از بشکه معمولا با درد سر همراه است. هدر رفتن سیالات و پاشش بخشی از سیالات از جمله خطرات و مشکلات تخیله است.

درضمن مدت زمان و نحوه عملیات تخلیه کردن بشکه ها تاثیر زیادی بر هزینه‌های یک شرکت دارد. بنابراین عملیات تخلیه از بشکه بسیار با اهمیت است. در این بین با استفاده از پمپ تخلیه بشکه می‌توان مایعات و سیالات را از بشکه و درام ها به راحتی تخلیه کرد. پمپ تخلیه بشکه انواع مختلفی دارد و با توجه به نوع سیال و گرانروی و وسکوزیته آن تقسیم بندی می‌شود.

پمپ تخلیه بشکه انواع مختلفی دارد و باید با توجه به موارد استفاده از آن بهترین گزینه را انتخاب کرد. در ادامه توضیحات بیشتری می‌دهیم.

انواع سیالات در پمپ تخلیه بشکه

انواع مختلفی از مایعات و سیالات وجود دارد که نیاز به پردازش، انتقال و حمل و نقل دارند. بنابراین پمپ تخلیه بشکه به گونه ای طراحی شده که انواع مایعات را کنترل می‌کند. در اینجا برخی از صنایع متداول که از پمپ‌های درام استفاده می‌کنند آورده شده است:

  • کارخانه‌های تولیدی
  • کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی و دارویی
  • سایر کارخانه‌های فرآوری

عملکرد کلی پمپ تخلیه بشکه

عملیات پمپاژ مایعات با ویسکوزیته‌های مختلف از بشکه‌های صنعتی بوسیله پمپ تخلیه بشکه به راحتی انجام می‌شود. این پمپ ها با توجه به کارکرد از جنس‌های مختلفی ساخته شده‌اند. پمپ تخلیه بشکه جزو خانواده پمپ سانتریفیوژ است. موادی مانند اسید باز سیالات قابل اشتعال مواد نفتی و غیره توسط این پمپ‌ها از بشکه تخلیه می‌شوند. برخی از پمپ های تخلیه بشکه الکتروپمپ غلیظ هستند. این پمپ ها از یک استاتور مارپیچی به جای پروانه سانتریفوژ در انتهای شافت استفاده می‌شود.

با توجه به سیستم راه اندازی پمپ تخلیه بشکه در سه دسته برقی دستی و پنوماتیکی (بادی) قرار می‌گیرد. موتور پمپ تخلیه بشکه می تواند در بالا و بیرون بشکه قرار دارد. نوع موتور به محیط و نوع سیال وابسته است. علاوه بر این تقسیم بندی پمپ تخلیه بشکه در دسته های تک فاز سه فاز و ضد انفجار و ساده نیز قرار می‌گیرند. از جمله مزایای پمپ تخلیه بشکه نسبت به پمپ معمولی حمل آسان آن و تخلیه سیالات بدون نیاز به هواگیری است.

برای خرید محصولات شهر پمپ و همچنین برای سفارش پمپ تخلیه بشکه ، پمپ لجن کش به این سایت مراجعه کنید و در صورت مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

پمپ تخلیه بشکه

 

پمپ تخلیه بشکه چگونه کار می‌کند؟

مایعاتی که در کارخانه‌ی تولید و فرآوری مورد استفاده قرار می گیرند، در بشکه های 100 و 200 لیتری تولید و عرضه می شوند. این بشکه‌ها بیش از حد سنگین هستند و نمی‌تواند مایعات را با خیال راحت تخلیه کرد. علاوه بر این، بسیاری از صنایع مواد اولیه را در مخازن بزرگ یا IBC (ظروف فلهای متوسط) ذخیره می‌کنند. پمپ تخلیه‌ درام امکان انتقال مواد از بشکه را به روشی ایمن فراهم می‌کند.

پمپ تخلیه بشکه متشکل از یک قسمت موتور، یک لوله غوطه‌ور و قسمت پمپ می باشد. موتور بالای لوله غوطه وری در قسمت خارجی بشکه قرار دارد. لوله غوطه ‌ور ‌در داخل ظرف فرو می‌رود و اغلب به دهانه بشکه بسته می‌شود. قسمت پمپ در انتهای تحتانی لوله غوطه‌ور قرار دارد.

پمپ از انتهای دیگر لوله غوطه‌ور به یک شافت محافظت شده متصل است. مایع پمپ شده به ورودی تخلیه، در انتهای موتور لوله غوطه‌ور جریان می‌یابد. طول‌های مختلف لوله برای تهیه عمق‌های مختلف بشکه در دسترس است و بسته به محیطی که پمپ می‌شود، ساختارهای مختلفی از مواد ارائه می‌شود.

پمپ تخلیه درام برای مایعات با ویسکوزیته کم یا متوسط، معمولاً از پمپ‌های سانتریفیوژ توسعه یافته با یک، دو یا چند پروانه‌های استفاده می‌کنند. با چرخش پروانه، مایعات به سمت بالای لوله حرکت کرده و از خروجی در بالای لوله غوطه‌ور خارج می شود.

برای مایعات متوسط و ویسکوزیته، پمپ‌های جابجایی مثبت مناسب‌ترند. برای مایعات با ویسکوزیته متوسط ( تا 2000cP )، از کمپرسورهای بالابر نوع PTFE استفاده می‌شود. کاربردهای معمول شامل انتقال جوهر، رنگ، حلال و محصولات غذایی است.

 برای ویسکوزیته‌های بالاتر (تا 100000cP )، پمپ تخلیه غلیظ کش مناسب‌تر است. کاربردهای معمول شامل انتقال روغن، رزین، حلال، موم، چسب، روغن دنده، گلیسیرین، سیلیکون، لوسیون، پلیمر، عسل، کنسانتره میوه، ژل مو ، شربت ذرت و غیره هستند.

پمپ تخلیه بشکه

ویژگی‌های اصلی پمپ تخلیه بشکه چیست؟

پمپ تخلیه بشکه شامل اجزای مختلفی است که علاوه بر ماده خارجی لوله پمپ، با مایع پمپ شده تماس خواهند داشت. مهم است که قطعاتی که با مایعات در تماس هستند در برابر خوردگی مقاوم باشند. اگر مایع قابل اشتعال باشد، در دمای کار ایمن استفاده شود.

لوله‌های پمپ تخلیه بشکه و سایر قطعات به طور کلی به صورت پلی پروپیلن، فولاد ضد زنگ 316 ، PVDF ، CPVC و پلی پروپیلن خالص موجود هستند. به دلیل تماس با مایعات و سیالات مرطوب، باید مقاومت در برابر خوردگی شیمیایی در بیشتر محیط‌ها وجود داشته باشد.

اکثر تولیدکنندگان طیف وسیعی از موتورهای قابل تعویض و لوله‌های شناور را با اندازه ‌های مختلف ارائه می‌دهند، بنابراین پمپ‌ تخلیه درام را می‌توان برای بشکه‌ها و محیط‌های مختلف سفارشی کرد. به طور کلی، یک موتور می‌تواند به سرعت و به راحتی جدا شود و با یک لوله پمپ دیگر استفاده شود. در صورت عدم دسترسی به منبع برق، می توان از موتورهای مجهز به هوا استفاده کرد. پمپ‌ها می‌توانند جدا شوند و قطعات به صورت جداگانه قابل تعویض هستند.

هنگامی که منابع تغذیه در دسترس نیستند می توان از پمپ تخلیه بشکه‌ دستی استفاده کرد. از پمپ‌های دستی می‌توان برای پرایم پمپ‌ها و سایر تجهیزات موتورهای بزرگ نیز استفاده کرد.

طول لوله با اندازه بشکه باید متناسب باشد. به عنوان مثال، یک بشکه استاندارد 200 لیتری یا 45 گالن به یک لوله 100 سانتی‌متری نیاز دارد. ظروف 15 و 30 گالنی از طول‌های کمتری استفاده می‌کنند. IBC و مخازن می‌توانند به لوله‌های بلند‌تری نیاز داشته باشند.

کاربرد پمپ تخلیه درام معمولاً انتقال مایعات ساده است بنابراین سرعت جریان بالا و قابلیت فشار معمولاً مورد نیاز نیست. با این حال، انواع مدل‌های پمپ در بازار وجود دارد که ویژگی‌های خاص خود را دارند، به عنوان مثال، برای تخلیه سریع مخازن بزرگتر یا در مواردی که نیاز به انتقال مایعات به یک موقعیت بالا یا پمپاژ مایعات با ویسکوزیته بالاتر است.

 

پمپ تخلیه بشکه

مزایا و محدودیت‌های پمپ درام چیست؟

مزیت اصلی پمپ تخلیه درام این است که خطرات زیادی را که از دست زدن به بشکه بوجود می آید از بین می برد. صدمات، پاشش مواد شیمیایی و نشتی، بخارات سمی از جمله این خطرات هستند. پمپ تخلیه درام سبک و قابل حمل است و بنابراین انتقال آنها به آسانی صورت می‌گیرد.

پمپ تخلیه بشکه‌ برای هر کاربرد خاصی وجود دارد. پمپ‌های گریز از مرکز با طرح های تک، دو یا چند پروانه برای مایعات با ویسکوزیته کم، جابجایی مثبت، پمپ‌های پیچی (اسکرو) ایده آل برای مایعات با ویسکوزیته متوسط ​​و پمپ غلیظ کش مناسب برای مایعات ویسکوز بالا هستند که توانایی جریان ملایم را دارند.

پمپ‌های درام برای اندازه مخصوص بشکه پیکربندی شده‌اند. به عنوان مثال، لوله غوطه‌ور ممکن است به اندازه کافی طولانی نباشد که به ته ظرف دیگری برسد و بنابراین نمی‌تواند آن را تخلیه کند. با این حال، قطعات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت تعویض دارند. بنابراین می‌توان به راحتی از پمپ درام استفاده کرد. به همین ترتیب، پمپ تخلیه درام ساخته شده برای یک نوع سیال ممکن است نتواند نوع دیگری را تخلیه کند زیرا تفاوت در ویسکوزیته یا عدم سازگاری شیمیایی بین پمپ‌ها وجود دارد.

پمپ تخلیه درام باید کوچک و سبک باشد. بنابراین هم توان عملیاتی و هم فشار قابل دستیابی اغلب محدود است. دبی‌های معمول 151-20 لیتر در دقیقه بیشترین میزان دبی است که با مایعات با ویسکوزیته کم و موتورهای الکتریکی قدرتمند بدست می‌آید. با داشتن مایعات چسبناک و موتورهای محرک هوا حداکثر سرعت جریان فقط در حدود 60 لیتر در دقیقه است.

مایع پمپ شده باید به درون لوله‌غوطه‌ور و در خارج از شافت محرک توسعه یافته به خروجی تخلیه منتقل شود. با قطر لوله خارجی فقط حدود 50 میلی متر، فضای محدود به این معنی است که پمپ تخلیه بشکه قادر به کنترل مواد جامد نیست. در کاربردهایی که این امکان وجود دارد، معمولاً پمپ‌های درام دارای صافی و فیلتر هستند.

پمپ تخلیه بشکه

انواع مختلف پمپ تخلیه بشکه

انواع مختلفی از پمپ تخلیه درام وجود دارد که با استفاده از انرژی الکتریکی، دستی و پنوماتیک کار می‌کنند. همچنین می‌توان از آن‌ها به صورت قابل تعویض استفاده کرد، اگرچه گاهی اوقات پمپ‌ها را به صورت hard-wired در بشکه قرار می‌دهند.

این تجهیزات انتقال مایعات با قابلیت انتقال سخت به سیستم کارخانه در بشکه‌های فلزی و غیر فلزی (پلاستیکی) قابل حمل هستند. تا در صورت تماس با مایعات خورنده، خوردگی را به حداقل برسانند. از نظر تامین نیرو جهت راه اندازی پمپ سه دسته پمپ وجود دارد.

پمپ تخلیه بشکه الکتریکی

پمپ‌های درام الکتریکی با قرار گرفتن در دهانه بالایی درام از طریق لوله باریک آن، که شافت عمودی را در خود جای داده است، کار می‌کنند. پمپ تخلیه درام متشکل از یک موتور کوچک متصل به شافت است که با موتور الکتریکی AC یا DC کار می‌کند.

 موتور، پمپ تخلیه را از طریق یک کلید روشن می‌کند. هنگامی که پمپ فعال می‌شود، مکانیسم پمپاژ آن از پایین لوله حاصل می‌شود که محتوای آن را می‌مکد. پایه لوله متکی به پروانه پمپ سانتریفیوژ کوچک یا روتور است. پمپ تخلیه بشکه الکتریکی شبیه پمپ های درام دستی است اما از برق استفاده می‌کنند.

 این پمپ‌ها برای استفاده در کارهای انتقالی که شامل صدای بیشتر هستند ایده آل هستند. این نوع پمپ‌ها در مدل‌های با سیم و همچنین بی سیم موجود هستند. پمپ‌ها با ولتاژهای مختلف در دسترس هستند. مدل‌های ولتاژ بالاتر به طور کلی محصولات بزرگتر و سنگین‌تری هستند. سیستم‌های الکتریکی برای استفاده در مقادیر زیادی از حجم تخلیه درام، مناسب هستند.

پمپ تخلیه بشکه دستی

پمپ‌های درام دستی را می‌توان با استفاده از میل لنگ یا از طریق پمپ پیستون با دست فعال کرد. آن‌ها برای کاربردهای پمپاژ از راه دور و در مواردی که برق نیست ایده آل هستند. مواد سازنده پمپ از فولاد ضد زنگ و فلزات آلومینیوم تا پلاستیک‌هایی مانند پلی‌استال، پلی فنیلن سولفید و PVC را شامل می‌شود.

 پمپ تخلیه بشکه دستی، کار پمپاژ آسان، بدون نشت و بدون جرقه را ارائه می‌دهد. از آنجا که این پمپ ها کم هزینه هستند، برای برنامه‌های کم حجم و کم استفاده ایده آل هستند. بسیاری از این پمپ‌های دستی برای محیط‌های خطرناک نیز تأیید شده‌اند اما اگر میزان استفاده و حجم آن به حدی باشد که پمپاژ دستی عملی نباشد، گزینه بعدی یک مدل با عملکرد پنوماتیک است.

پمپ تخلیه بشکه پنوماتیک

پمپ‌های درام با عملکرد پنوماتیک یا بادی می‌توانند از موتور هوا به جای موتور الکتریکی استفاده کنند. این موتور برای پمپ تخلیه بشکه محرک هوا به ویژه برای کارهای متناوب و کوتاه مدت مناسب هستند. بسیاری از برنامه‌های کاربردی با استفاده از چنین موتورهای بادی پنوماتیک در محیط‌های ضد انفجار وجود دارد که در آن‌ها برای جابجایی، حجم زیاد نیرو لازم است و پمپ‌های دستی کافی نیستند. پمپ تخلیه درام با موتورهای هوا و لوله‌های فولادی ضد زنگ رسانا برای انتقال مواد قابل اشتعال خطرناک مناسب هستند. و چنین پمپ‌هایی باید دارای تأیید ATEX باشند.

 

پمپ تخلیه بشکه

انواع دیگر پمپ‌های تخلیه بشکه

در این جا انواع پمپ تخلیه بشکه را با توجه به مواد داخل بشکه تقسیم بندی می کنیم.

پمپ تخلیه مواد رقیق

در این نوع از پمپ تخلیه بشکه که دارای ساختمان ساده ای است، پروانه با سرعت خیلی بالایی در انتهای لوله بدنه چرخش می کند. با افزایش سرعت دوران پروانه مکش درون بشکه هم با قدرت بیشتری انجام می شود و مایعات به سمت بالا منتقل می شود. این نوع پمپ ها سبک وزن هستند و به سادگی قابل حمل هستند.

پمپ تخلیه مواد غلیظ

پمپ تخلیه بشکه بدین صورت است که همانند یک مونو پمپ با چرخش به شکل مارپیچی درون بشکه می باشد و بدین صورت میزان زیادی از مواد را می‌تواند پمپاژ کند. با استفاده از این پمپ‌ها مواد غلیظ‌تر و چسبناک و موادی که خروج آن حساس است به راحتی پمپ شده و خارج می‌شوند و این نوع پمپ وزن نسبتا زیادی دارد.

پمپ تخلیه مواد غلیظ بشکه دهانه باز

در مواقعی که مواد درون بشکه چسبندگی بسیار زیاد داشته باشند ممکن است مواد به طور کامل تخلیه نشوند. تخلیه این مواد از طریق پمپ تخلیه بشکه به زمان بیشتری احتیاج دارد. در این مواقع لازم است از تجهیزات جانبی استفاده شود. با استفاده از تجهیزات، مواد سنگین سریع‌تر و راحت‌تر خارج می‌شوند. همچنین این نوع از پمپ‌ها قابلیت این را دارند سرعت پمپ را کنترل کنند.

خلاصه

پمپ‌ تخلیه درام به گونه ای طراحی شده است که راهی آسان و ایمن برای انتقال تقریباً هر ماده شیمیایی از بشکه یا ظروف بزرگتر را فراهم می‌کند. پمپ‌های درام معمولاً شامل یک لوله – به اندازه عمق ظرف – هستند که در دهانه بالای ظرف قرار می‌گیرد. در داخل لوله، یک شافت عمودی قرار دارد که یک موتور در بالا و یک پروانه در پایین قرار دارد. عملکرد پمپ، مایع را از بشکه به سمت بالای لوله و از یک درگاه تخلیه در بالا، خارج می‌کند.