مترینگ پمپ پیستونی ✔️ دوزینگ پمپ پیستونی

اساساً مترینگ پمپ پیستونی وظیفه اندازه‌گیری صنعتی را دارد. به این پمپ، جابه‌جایی مثبت نیز گفته می‌شود و در هر چرخه، این پمپ‌ها مقدار خاصی از مایعات را جابجا می‌کنند. حرکت رفت و برگشتی یک پیستون عمل پمپاژ را ایجاد می‌کند. پمپ پیستونی برای اطمینان از عملکرد بی‌عیب و نقص از مکانیزم پایان درایو و مکانیسم پایان مایع پیروی می‌کند.  همچنین می‌توان از این پمپ در سیمپلکس، دوبلکس و چند هد برای جریان مناسب مواد شیمیایی مختلف استفاده کرد.

عملکرد مترینگ پمپ پیستونی

پمپ پیستونی نوعی پمپ جابه‌جایی مثبت است. به این معنی که آن‌ها از حفره‌های انقباضی و انبساطی برای انتقال مایعات استفاده می‌کنند. به طور خاص، پمپ‌های رفت و برگشتی هستند که دارای حفره‌هایی هستند که به جای حرکت دورانی (چرخشی) در یک حرکت رفت و برگشتی (عقب و جلو یا بالا و پایین) منبسط می‌شوند. از مترینگ پمپ پیستونی می‌توان برای انتقال مایعات یا فشرده‌سازی گازها استفاده کرد. پمپ پیستونی می‌تواند در طیف وسیعی از فشارها کار کند. بدون نیاز به وارد آوردن فشار زیاد روی میزان جریان، می‌تواند فشار زیاد را به وجود بیاورد.

برای مشاهده از لیست قیمت ها و سفارش محصولات شهر پمپ همچنین پمپ پیستونی  به همین سایت مراجعه کنید و در صورت لزوم می توانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

پمپ پیستونی

مزایا و معایب مترینگ پمپ پیستونی

مزایا

 • دامنه فشار گسترده‌ای دارد و می‌تواند فشارهای بسیار زیادی را وارد کند
 • فشار را می‌توان بدون تأثیر گذاشتن بر میزان جریان کنترل کرد.
 • تغییرات فشار و میزان جریان تأثیر کمی بر عملکرد دارند.
 • با قابلیت دوزینگ مایعات چسبناک و مواد ساینده

معایب

 • به طور معمول سنگین و بزرگ هستند
 • هزینه‌های بالای بهره برداری و نگهداری دارند
 • معمولاً فقط دبی کم‌تری را کنترل می‌کند
 • جریان ضربان دار

دوزینگ پمپ پیستونی

قلب یک مترینگ پمپ پیستونی، یک پیستون بسیار مقاوم است که از فولاد ضد زنگ روکش‌دار شده ساخته شده است. به محض انتقال پیستون به سر دوزینگ، شیر مکش بسته می‌شود و مواد شیمیایی از طریق یک شیر تخلیه از سر دوزینگ خارج می‌شوند. هنگامی که پیستون در جهت مخالف حرکت می‌کند، به دلیل فشار منفی در سر دوزینگ، شیر تخلیه بسته می‌شود. مواد شیمیایی از دریچه مکش به داخل سر دوزینگ جریان می‌یابند. همچنین پمپ‌های پیستونی می‌توانند با محیط چسبناک و محیط حاوی ذرات جامد مقابله کنند. این نوع پمپ از طریق کاپ پیستون کار می‌کند. پمپ پیستونی پلانجری جزء پمپ‌های رفت و برگشتی است که با استفاده از پیستون، مایع را از طریق محفظه استوانه‌ای حرکت می‌دهند. همچنین به این پمپ‌ها، پمپ‌های فشار بالا یا با ویسکوزیته بالا گفته می‌شود. این نوع از پمپ‌ها می‌توانند فشارهای زیادی وارد کنند و توانایی کنترل مواد چسبناک و جامدات را نیز دارند. پمپ پیستونی از مکانیزمی (به طور معمول چرخشی) برای ایجاد حرکت متقابل در امتداد یک محور استفاده می‌کند. سپس فشار را در یک سیلندر یا بشکه به‌وجود می‌آورد تا گاز یا مایع را از طریق پمپ وارد کند. فشار موجود در محفظه، دریچه‌ها را در دو نقطه مکش و تخلیه فعال می‌سازد. عملکرد پمپ تعیین می‌کند که پیستون جهت انجام مکش و تخلیه مایعات به چه جهتی حرکت کند. پمپ پیستونی منفرد دارای یک سوپاپ در هر انتهای آن است. در این حالت مکش و تخلیه در جهت مخالف انجام می‌شود. پمپ پیستونی دو عملکرده از دو سوپاپ در هر انتها استفاده می‌کند. این نوع پمپ اجازه مکش و تخلیه در هر دو جهت را می‌دهند.

پمپ پیستونی

انواع مختلف دوزینگ پمپ پیستونی

انواع مختلفی از پمپ پیستونی وجود دارد، اما در همه آن‌ها حداقل یک پیستون در یک سیلندر محصور وجود دارد. بهتر است هر مترینگ پمپ پیستونی در شرایط مخصوص که برای آن طراحی شده است، استفاده شود. برخی از آن‌ها برای کارهای فشارکم ایده‌آل هستند، در حالی که برخی دیگر باید برای کارهای با فشار بالا اعمال شوند تا جریان مایعات نتایج مطلوبی را ایجاد کند. بنابراین، درک عملکرد هر یک، از اهمیت حیاتی برخوردار است. در اینجا برخی از رایج‌ترین انواع پمپ‌های پیستونی آورده شده است.

 • پمپ پیستونی محوری

پمپ‌ پیستونی محوری شامل تعدادی پیستون متصل به یک بلوک استوانه‌ای است که در همان جهت خط مرکزی بلوک حرکت می‌کنند. بیشتر مدارهای کنترل فشار و جریان را می‌توان به صورت داخلی گنجانده و امکان کار با اطمینان و طراحی ساده سیستم هیدرولیک مرتبط را فراهم کرد. پمپ پیستونی محوری به دلیل طراحی پروانه‌ شکل، پمپ پروانه نیز نامیده می‌شوند. این پمپ‌ها جریان مایعات را به صورت مارپیچی مانند در امتداد محور فشار می‌دهند. پمپ‌های پیستونی محوری کاربردهای مختلفی دارند. برخی از آن‌ها در جت‌ها استفاده می‌شوند. پمپ پیستونی می‌تواند در دمای حداکثر 248 درجه فارنهایت کار کند.

 • پمپ پیستونی خطی

مترینگ پمپ پیستونی محوری خطی از جمله پمپ‌های پیستونی بسیار کارآمد هستند. این نوع پمپ‌های پیستونی محوری برای مدیریت جریان‌های زیاد مایعات ایده آل هستند آنها را برای فشار دادن آب مناسب می‌کنند. این نوع پمپ به روش پمپ محور خم شده کار می‌کند، اما دارای قابلیت چرخشی کمتری است. با این حال، توانایی آن در تولید فشار به مقدار لازم آن را به یک نوع پمپ پیستونی محوری بسیار قابل اعتماد تبدیل می‌کند که برای انواع صنایع کاربرد دارد.

 • پمپ پیستونی محوری خمیده

این نوع پمپ پیستونی هیدرولیک دارای انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به مترینگ پمپ پیستونی محوری خطی است. زیرا می‌تواند تا 20 درجه بیشتر از پمپ خطی در 40 درجه خم شود. همچنین شکل آن به شما امکان می‌دهد تا با سرعت بیشتری نسبت به پمپ‌های پیستونی خطی چرخش داشته باشد. این پمپ‌ها با خم شدن بلوک سیلندر روی محور خود، کار می‌کنند. این امر باعث چرخش آن در یک زاویه می‌شود. 

فروشگاه شهر پمپ همچنین دارای  محصولات پمپ شناور، پمپ روغن داغ، پمپ لجن کش و… است که باید به سایت‌های مربوطه هرکدام بروید و ثبت سفارش کنید.

 

پمپ پیستونی
 • پمپ پیستونی شعاعی

مترینگ پمپ پیستونی شعاعی حاوی پیستون‌هایی هستند که مانند پره‌های چرخ در اطراف یک بلوک استوانه‌ای قرار دارند. شافت محرک، این بلوک استوانه‌ای را می‌چرخاند و پیستون‌ها را تحت فشار قرار داده یا آن‌ها را منقبض می‌کند و باعث فشرده‌سازی و انبساط می‌شود. مترینگ پمپ پیستونی شعاعی با فشار دادن جریان مایع به بیرون، انرژی را به سیستم‌های سیال توزیع می‌کند. پمپ‌های پیستونی شعاعی قادر به ایجاد فشار زیاد هستند، این باعث می‌شود فرم‌های بسیار قابل اعتماد و کارآمد از پمپ‌های پیستون هیدرولیک بوجود آید. این پمپ‌ها در کاربردهای مختلف از جمله آزمایش تجهیزات، ماشین‌آلات و تولید انرژی بسیار مهم هستند. گریز از مرکز بودن بین محفظه پیستون و خطوط مرکزی بلوک سیلندر، ضربه پیستون را تعیین می‌کند. این پمپ‌ها دارای صدای کم، بار بسیار زیاد در کمترین سرعت و بازده بالا هستند.

 • پمپ پیستونی پلانجری

پمپ پلانجر پمپ جابه‌جایی مثبت است که دارای شکل استوانه‌ای است. این پمپ انرژی را تولید می‌کند که به خاطر حرکت رفت و برگشت یا عقب و جلو پیستون، به هل دادن مایعات کمک می‌کند. گرچه این نوع مترینگ پمپ پیستونی ممکن است هزینه بیشتری نسبت به انواع دیگر داشته باشند، اما بسیار مقاوم و قابل اطمینان هستند. این بدان معناست که شما می‌توانید روی دوزینگ پمپ پلانجر حساب کنید که برای مدت طولانی بدون خرابی کار می‌کند. این مزیت همچنین مشخص می‌کند که چرا پمپ‌های پلانجر یکی از رایج‌ترین انواع پمپ‌ پیستون هیدرولیک است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگامی که نیاز به فشار زیاد و ظرفیت کم دارید، پمپ‌های پلانحر مناسب هستند. این پمپ‌ها کاربردهای مختلفی از آسمز معکوس تا شستشوی تحت فشار دارند.

 

مترینگ پمپ پیستونی

ساختمان و نحو ساخت دوزینگ پمپ پیستونی

مترینگ پمپ پیستونی به دو شکل کوپله فابریک و کوپل کارگاهی در بازار موجود است. نوعی از پمپ های پیستونی به شکل کوپله مستقیم یا هالوشافت وجود دارند. این پمپ‌ها به طور مستقیم به موتور وصل هستند و از هیچ واسطه‌ای برای کوپل استفاده نمی‌شود. بدلیل اینکه این نوع پمپ‌های کوپل مستقیم و بدون واسط هستند، دارای راندمان بالاتر و اتلاف انرژی کم‌تری هستند. و همچنین کم‌تر دچار خرابی می‌شوند. پمپ پیستونی که به صورت کوپل کارگاهی هستند. این نوع پمپ‌ها قیمت ارزان‌تری داشته، بنابراین در بازار، فروش و مشتری بیشتری دارند. نکته بسیار مهم در رابطه با این نوع پمپ‌ها این است که، این نوع پمپ‌ها اگر به درستی کوپل نشوند بعد از گذشت مدتی از شروع به کار، پمپ و الکتروموتور آسیب می‌بینند. در این صورت کاربر مجبور است پمپ دیگری بخرد.

تعداد سیلندرها در پمپ پیستونی

 • دوزینگ پمپ پیستونی را می‌توان از طریق طراحی بر اساس نوع، عملکرد پمپ و تعداد سیلندرها تشخیص داد. افزایش تعداد سیلندرهای پمپ باعث افزایش ظرفیت پمپ می‌شود.
 • پمپ پیستونی سیمپلکس یک سیلندر دارد.
 • پمپ‌های دوبلکس دو سیلندر دارند.
 • پمپ‌های مولتی پلکس بیش از دو سیلندر دارند.
 • مشخصات اولیه‌ای که هنگام انتخاب پمپ‌ها باید در نظر گرفت عبارتند از: دبی، حجم ضربه، سر پمپ، فشار، قدرت اسب بخار، میزان قدرت، قطر خروجی و دما.

جنس مترینگ پمپ پیستونی

جنس پمپ پیستونی باید بر اساس نوع کاربرد آن در نظر گرفته شود. جنس مواد پایه (پوشش) و محفظه (سیلندر) باید از مقاومت کافی برخوردار باشند. همچنین بتوانند در برابر شرایط محیط کار خود مقاومت کنند. قسمت‌های در تماس با مایع پمپاژ شده (پیستون، شیرهای تخلیه و شیرهای مکش) باید در برابر هرگونه خوردگی ناشی از مایع مقاوم باشند. برخی از مواد استفاده شده در زیر ذکر شده است. جنس مقاومت در برابر کشش، دوام و مقاومت در برابر سایش و درجه فشار بالا را فراهم می‌کند. پلاستیک‌ها ارزان هستند و مقاومت گسترده‌ای در برابر خوردگی و مواد شیمیایی دارند. آلیاژهای فولاد و فولاد ضد زنگ، محافظت در برابر خوردگی شیمیایی و زنگ‌زدگی را دارند. همچنین مقاومت کششی بالاتری نسبت به پلاستیک‌ها در فشارهای بالاتر دارند.

 سایر مواد مورد استفاده در ساخت پمپ عبارتند از:

 • آلومینیوم
 • برنج و برنز
 • سرامیک
 • آلیاژ نیکل

 

پمپ پیستونی

موارد استفاده مترینگ پمپ پیستونی

 پمپ پیستونی را می‌توان در تولید نفت و گاز (خشکی و دریایی)، پالایشگاه‌ها، صنایع شیمیایی و پتروشیمی، صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی و تولید مواد غذایی و به عنوان پمپ‌های بطری پر کن در صنعت بسته‌بندی یافت. در ساخت آبپاش‌های فشار قوی مانند آب‌پاش کارواش و همچنین برای شستشو در مصارف مختلف از پمپ پیستونی استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های پمپ پیستونی فشار بالا و دبی پایین است. پمپ پیستونی در انواع کارخانجات و کارگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.  پمپ های پیستونی با توجه به کاربرد، دارای مدل‌های متفاوتی هستند. به عنوان مثال از پمپ پیستونی استیل در دستگاه‌های آب شیرین کن استفاده می‌شود. همچنین در کارخانجات تولید کننده نوشیدنی‌های گازدار، پمپ پستونی آب گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از تولید انرژی گرفته تا  آبگیری، پمپ پیستون یک قسمت اساسی از ماشین‌آلات مورد استفاده برای کنترل جریان سیال است. پمپ‌ های پیستونی انواع مختلفی دارند و هر کدام کاربردهای متنوعی را ارائه می‌دهند. هنگام مدیریت یک کارخانه، باید اطمینان حاصل کنید که ماشین‌آلات پمپ پیستونی همیشه به درستی کار می‌کنند. در صورت وجود ایراد عملیات به راحتی متوقف می‌شود. بنابراین برای مدیران کارخانه ضروری است که موارد ضروری پمپ‌های پیستون و نحوه کار پمپ پیستون هیدرولیک را درک کنند. دوزینگ پمپ پیستونی در جایی ایده‌آل است که مایعات با دبی بالاتر و فشار کم وجود داشته باشند. پمپ پیستونی پلانجری با کمی تلاش می‌تواند مایعات را با سرعت بالا تخلیه کند. پمپ‌های پیستونی به دلیل توانایی ایجاد فشار بالا برای شستشوی سطوح نیز مفید هستند.  آنها می توانند تا 10،000 پوند فشار دیفرانسیل در هر اینچ مربع ایجاد کنند. با این حال، انواع پمپ‌های پیستونی در بازار وجود دارد و هر نسخه کمی متفاوت عمل می‌کند.

 

مترینگ پمپ پیستونی

مترینگ پمپ پیستونی برای انتقال مواد جامد

انتقال هیدرولیکی مواد جامد با محتوای بالای جامدات خشک و با قوام، مانند خمیر، روش جدیدی برای انتقال مواد در بسیاری از کاربردهای پروسس است. تجربه انتقال بتن، با استفاده از پمپ پیستونی دو سیلندر هیدرولیکی در صنعت ساخت و ساز، به شاخه‌های دیگر صنعت منتقل شده است.  پمپ‌ پیستونی دارای لوله‌های انتقال هستند که ضرورت کارکرد سوپاپ‌های مکش و تخلیه هیدرولیکی را از بین می‌برد. از آن‌جا که کمترین تلفات در ناحیه مکش رخ می‌دهد، پمپ‌ها هنگام انتقال مواد خمیر مانند حتی با بالاترین محتوای جامدات خشک و همچنین مقادیر قابل توجهی از اجسام خارجی، مزایای قابل توجهی دارند.

سخن آخر

یک دوزینگ پمپ پیستونی مکانیکی از یک پیستون برای هدایت مایعات استفاده می‌کند. حرکت به جلو پیستون، مایعات را از دریچه تخلیه جابه‌جا می‌کند. فشار زیاد دریچه‌های مکش را به سرعت می‌بندد. بعلاوه از آن‌جا که پیستون از مواد سختی (AISI 316L یا سرامیک) تشکیل شده است، پیستون، تحت فشار تغییر شکل مکانیکی نمی‌دهد و این ویژگی منجر به عملکرد دقیق در شرایط فشار بالا می‌شود. پمپ پیستونی برای جلوگیری از برگشت جریان از درزگیری مکانیکی استفاده می‌کند. بنابراین با مایعات ساینده سازگار نیستند زیرا سیالات ساینده به درزگیرها آسیب می‌رساند.