پمپ لوب چیست؟

نوعی پمپ جابه‌جایی مثبت که مایع را با عبور از دو روتور حاوی لوب حرکت می‌دهد. هر روتور روی شفت مخصوص خود قرار دارد و لوب‌ها هنگام چرخش در داخل محفظه پمپ، مشبک می‌شوند. پمپ مایعات حاوی مواد جامد شکننده را به آرامی جابه‌جا می‌کند و در طرح‌های بهداشتی موجود است، بنابراین این نوع پمپ در صنایع غذایی، نوشیدنی و بیوتکنولوژی بسیار محبوب است.

ویژگی لوب پمپ ها

پمپ های لوب روتاری به همان اندازه برای محیط‌های کم چسبناک و دارای چسبندگی بالا مناسب هستند. به دلیل عبور زیاد توپ آزاد و سرعت چرخش کم، نسبت به مواد انسداد و مواد جامد موجود در محیط نسبتاً مقاوم هستند. تغییر محتوای جامد و در نتیجه تغییرات فشار باعث هیچ عاملی برای جریان نمی‌شود. ظرفیت عملکرد آن‌ها بیش‌تر از بسیاری از پمپ‌های جابه‌جایی مثبت دیگر از همان نوع است. از آنجا که انرژی تعیین کننده ترین عامل هزینه‌های چرخه عمر است، این یکی از مهم‌ترین مزایای این فناوری پمپ است.

لوب پمپ

لوب پمپ چگونه کار می‌کند؟

لوب پمپ از نظر مفهومی شبیه به پمپ دنده خارجی است. با این حال، برخلاف چرخ دنده‎ای لوب‎های موجود در لوب پمپ هنگام چرخش با یکدیگر تماس پیدا نمی‎کنند. یعنی یک لوب نمی‎تواند لوب دیگر را حرکت دهد. در عوض، چرخ دنده‎های زمان‎بندی خارجی که خارج از محفظه پمپ و در روغن قرار دارند، اما بر روی دو شفت نصب شده‎اند، اطمینان می‎دهند که لوب‌ها هنگام چرخش، فاصله‌ای بسیار دقیق و نزدیک دارند، بدون اینکه هرگز تماس داشته باشند. مزیت اصلی این لوب‌ها این است که لبه‌های گرد شده لوب‌ها و فضاهای بزرگ بین لوب‌ها و بدنه آن حاوی مواد جامد با حداقل آسیب به جامدات موجود در سیال شکننده می‌تواند به آرامی پمپ شود.

از لوب پمپ در کجا استفاده می‌شود؟

از آن‌جا که پمپ های لوب بسیار ملایم هستند و در طرح‌های بهداشتی موجود هستند، معمولاً برای جابه‌جایی و پردازش مایعات بر پایه مواد غذایی، به ویژه آن‌هایی که دارای محتوای جامد هستند، استفاده می‌شود. به عنوان مثال، از آن‌ها برای پمپ کردن سوپ و بستنی حاوی آجیل یا میوه استفاده می‌شود. آن‌ها همچنین برای پردازش محصولات تخمیر در فرآوری زیستی و در کاربردهای صنعتی برای پردازش موادی مانند پلیمرها، صابون‌ها، رنگ‌ها و چسب‌ها استفاده می‌شوند. نسخه‌های غیربهداشتی برای رسیدگی به لجن فاضلاب استفاده می‌شود.

 

لوب پمپ

مزایا و معایب لوب پمپ

مزایا

 1.  میزان جریان متناسب با سرعت
 2.  دوز دقیق
 3.  جریان مداوم
 4.  ضربان کم
 5.  پاساژ توپ آزاد بزرگ
 6.  چگالی عملکرد بالا
 7. تعمیر و نگهداری آسان به لطف دسترسی رایگان به همه عناصر انتقال دهنده
 8.  تغییر چرخش باعث برگشت جریان می‌شود.

معایب

 1. از آن‌جایی که با موتور و گیربکس (که بر سرعت و خروجی پمپ تأثیر می‌گذارد) حرکت می‌کنند، پمپ های لوب چرخشی دارای رد پای نسبتاً بزرگی هستند که می‌تواند عاملی برای نصب باشد.
 2. قیمت خرید لوب پمپ معمولاً بیش‌تر از سایر پمپ‌های جابه‌جایی بیش‌تر است، مگر برای کاربرد خاصی در نظر گرفته شود.
 3. دو مجموعه آب‌بندی مکانیکی مورد استفاده در پمپ های لوب بر هزینه نگهداری و مالکیت کلی می‌افزاید.
 4. طراحی پمپ های لوب مستلزم استفاده از دریچه‌های فشار و ایمنی هستند که بر پیچیدگی آن‌ها می‌افزاید.
 5. هنگام پمپاژ مایعات با ویسکوزیته پایین، کارایی پمپ های لوب به خطر می‌افتد.

کاربرد لوب پمپ

 • پلیمرها
 • روکش‌های کاغذی
 • صابون‌ها و سورفکتانت‌ها
 • رنگ و رنگ
 • کاربردهای دارویی
 • برنامه‌های غذایی
 •  شامل خمیر و کاغذ، مواد شیمیایی، نوشیدنی و بیوتکنولوژی
لوب پمپ

کاربرد لوب پمپ ها در مواد غذایی و محصولات بهداشتی

در صنایع غذایی و بهداشتی لوب پمپ‌ ها نیز نقش مهمی ایفا کرده‌اند، مانند: پوره سیب، زردآلو، شبر خشک، خمیر، لوبیا، آبجو، چغندرکرم، بیسکویت، انگور سیاه، آب‎نمک، آبگوشت، چربی کره، کارامل، روغن کرچک، غذای گربه، کشک پنیری، آب پنیر، گیلاس، خمیر مرغ، چیلی کن کاری، شکلات، کاکلز، روغن نارگیل، روغن ماهی کاد، مشروب، قهوه، روغن ذرت، شربت ذرت، کلوچه، آب ذغال اخته، کرم رنگ، پنیر خامه‌ای، فرنی، غذای سگ، خمیر ، تخم مرغ – کامل، زرده تخم مرغ، جوهرها، شیر تبخیر شده، ماهی، طعم دهنده‌ها، فوندانت، آب میوه، تفاله میوه، میوه کامل، ماست میوه‌ای، ژلاتین، گورکینز، گلوکز، گلیسرین، کرم دست، عسل، ترب کوهی، بستنی، یخبندان، پماد ید، مرباجات، ژله، سس گوجه، شکر مایع، لوسیون‎ها، مالت، شربت افرا، مارگارین، مارمالاد، مارشملو، شیرینی، ریمل مژه و ابرو، مایونز، شیر، گوشت چرخ کرده، ملاس، موس، صدف، خردل، لاک ناخن، مواد زائد، روغن زیتون، پیازها، روغن نخل، چسباندن، کره بادام زمینی و…

مشخصلات لوب پمپ ها

این پمپ‎ها انواع مختلف لوب را ارائه می‎دهند از جمله تک، دو بال، سه لوب (نشان داده شده) و چند لوب.
پمپ های لوب روتاری بدون تماس بوده و پمپاژ زیادی دارند.
محفظه‌ها، به آن‎ها اجازه می‎دهد تا مواد جامد مانند گیلاس یا زیتون را بدون آسیب برساند.
آن‎ها همچنین برای رسیدگی به دوغاب، خمیر و انواع مختلف مایعات دیگر استفاده می‎شوند.
آن‎ها همچنین جریان‎های برگشت پذیر را ارائه می‎دهند و می‎توانند برای مدت طولانی به صورت خشک کار کنند.

 کاربردهایی که پمپ های لوب چرخشی می‌توانند در آن کار کنند چیست؟

فیلتراسیون غشایی (آب / فاضلاب) این روش می‎تواند از غشاهای نفوذپذیر در آب برای جداسازی ذرات از آب مورد نیاز برای تمیز کردن استفاده کند. پمپ های لوب چرخشی آب را تصفیه می‌کنند تا از طریق غشاها، منافذ کوچکی که آب از طریق آن‎ها نفوذ می‎کند، تصفیه شود.
جامدات، باکتری‌ها و سایر ترکیبات آلی به طور معمول توسط غشاء حفظ می‌شوند و در نتیجه آب را تصفیه می‌کنند. از آن‌جا که تمیز کردن غشاها گاهی اوقات نیاز به شستشو با آب تصفیه شده دارد‌، استفاده از پمپ لوب چرخشی که می‌تواند “معکوس” عمل کند، تمیز کردن غشا را آسان‌تر می‌کند.

 

لوب پمپ

پمپ های روتاری لوب چگونه کار می‌کنند؟

پمپ های لوب روتاری، که خود پمپ‎های جابه‌جایی مثبت هستند، به خشک شدن حساس نیستند. چرخش همزمان روتور و محفظه مکش رو به افزایش باعث ایجاد خلا در سمت پرایمینگ پمپ می‎شود. این خلاء مایع را به داخل محفظه پمپ می‌کشد و محیط پمپ شده توسط روتورها از دیواره پمپ به داخل منطقه فشار منتقل می‌شود. چرخش همزمان  روتور و محفظه کاهش فشار باعث ایجاد فشار بیش از حد در سمت تخلیه پمپ می‌شود. جهت جریان را می‌توان به راحتی با تغییر جهت چرخش معکوس کرد. مشابه پمپ های دنده ای، فناوری پمپ لوب چرخشی از دو لوب دوار استفاده می‌کند که می‌چرخند و حجم مایع را درون یک محفظه به دام می‌اندازند. چرخش یکنواخت روتور باعث ایجاد خلاء در قسمت پرایمینگ پمپ می‌شود. پمپ همچنین دارای دو مجموعه آب‌بندی مکانیکی برای نگهداری است. تمیز کردن آن‌ها به دلیل نقاط مرده در بدنه سخت است. علاوه بر این، پمپ های لوب باید به طور خاص برای کاربرد طراحی شوند. پمپ‌ها معمولاً عمر طولانی دارند، اما در صورت خرابی، تعمیر و نگهداری می‌تواند پیچیده و زمان بر باشد. پمپاژ مداوم مواد پمپ شده را از طریق درگاه خروجی خارج می‌کند. اگر دریچه تخلیه محدود باشد، مانند تخلیه حجم زیادی از هوا به داخل منیفولد ورودی موتور، در این صورت فشار در فضای تخلیه ایجاد می‌شود.

پمپ لوب چرخشی چگونه کار می‎کند؟

پمپ های لوب روتاری بیش‌تر در مواد غذایی چسبناک، دارویی و آرایشی استفاده می‎شوند که در آن پمپاژ بهداشتی و جابه‌جایی برشی کم مورد نیاز است. با این حال، هنگامی که جامدات بزرگ یا مایعات ساینده پمپ می‌شوند، می‌توانند لبه‌های پمپ را فرسوده یا آسیب ببینند و میزان جریان را کاهش دهند.