لوب پمپ

پمپ لوب چیست؟

نوعی پمپ جابجایی مثبت که مایع را با عبور از دو روتور حاوی لوب حرکت می دهد. هر روتور روی شفت مخصوص خود قرار دارد و لوب ها هنگام چرخش در داخل محفظه پمپ ، مشبک می شوند.

پمپ مایعات حاوی مواد جامد شکننده را به آرامی جابجا می کند و در طرح های بهداشتی (بهداشتی) موجود است ، بنابراین این نوع پمپ در صنایع غذایی ، نوشیدنی و بیوتکنولوژی بسیار محبوب است

ویژگی لوب پمپ ها

پمپ های لوب روتاری به همان اندازه برای محیطهای کم چسبناک و دارای چسبندگی بالا مناسب هستند. به دلیل عبور زیاد توپ آزاد و سرعت چرخش کم ، نسبت به مواد انسداد و مواد جامد موجود در محیط نسبتاً مقاوم هستند.

تغییر محتوای جامد و در نتیجه تغییرات فشار باعث هیچ عاملی برای جریان نمی شود. ظرفیت عملکرد آنها بیشتر از بسیاری از پمپ های جابجایی مثبت دیگر از همان نوع است. از آنجا که انرژی تعیین کننده ترین عامل هزینه های چرخه عمر است ، این یکی از مهمترین مزایای این فناوری پمپ است

لوب پمپ

لوب پمپ چگونه کار می کند؟

لوب پمپ از نظر مفهومی شبیه به پمپ دنده خارجی است. با این حال ، برخلاف چرخ دنده ای لوب های موجود در لوب پمپ هنگام چرخش با یکدیگر تماس پیدا نمی کنند. یعنی یک لوب نمی تواند لوب دیگر را حرکت دهد. در عوض ، چرخ دنده های زمانبندی خارجی که خارج از محفظه پمپ و در روغن قرار دارند ، اما بر روی دو شفت نصب شده اند ، اطمینان می دهند که لوب ها هنگام چرخش ، فاصله ای بسیار دقیق و نزدیک دارند ، بدون اینکه هرگز تماس داشته باشند.

مزیت اصلی این لوب ها این است  که لبه های گرد شده لوب ها و فضاهای بزرگ بین لوب ها و بدنه آن حاوی مواد جامد با حداقل آسیب به جامدات موجود در سیال شکننده می تواند به آرامی پمپ شود .

از لوب پمپ در کجا استفاده می شود؟

از آنجا که پمپ های لوب بسیار ملایم هستند و در طرح های بهداشتی موجود هستند ، معمولاً برای جابجایی و پردازش مایعات بر پایه مواد غذایی ، به ویژه آنهایی که دارای محتوای جامد هستند ، استفاده می شود. به عنوان مثال ، از آنها برای پمپ کردن سوپ و بستنی حاوی آجیل یا میوه استفاده می شود. آنها همچنین برای پردازش محصولات تخمیر در فرآوری زیستی و در کاربردهای صنعتی برای پردازش موادی مانند پلیمرها ، صابونها ، رنگها و چسبها استفاده می شوند. نسخه های غیربهداشتی برای رسیدگی به لجن فاضلاب استفاده می شود.

 

لوب پمپ

مزایا و معایب لوب پمپ

مزایا

    میزان جریان متناسب با سرعت

    دوز دقیق

    جریان مداوم

    ضربان کم

    پاساژ توپ آزاد بزرگ

    چگالی عملکرد بالا

    تعمیر و نگهداری آسان به لطف دسترسی رایگان به همه عناصر انتقال دهنده

    تغییر چرخش باعث برگشت جریان می شود.

معایب

    قیمت خرید لوب پمپ معمولاً بیشتر از سایر پمپ های جابجایی بیشتر است ، اگر برای کاربرد خاصی در نظر گرفته شود

    از آنجایی که با موتور و گیربکس (که بر سرعت و خروجی پمپ تأثیر می گذارد) حرکت می کنند ، پمپهای لوب چرخشی دارای رد پای نسبتاً بزرگی هستند که می تواند عاملی برای نصب باشد.

    دو مجموعه آب بندی مکانیکی مورد استفاده در پمپهای لوب بر هزینه نگهداری و مالکیت کلی می افزاید.

    طراحی پمپهای لوب مستلزم استفاده از دریچه های فشار و ایمنی هستند که بر پیچیدگی آنها می افزاید.

    هنگام پمپاژ مایعات با ویسکوزیته پایین ، کارایی پمپهای لوب به خطر می افتد

کاربرد لوب پمپ

     پلیمرها

    روکش های کاغذی

    صابون ها و سورفکتانت ها

    رنگ و رنگ

    کاربردهای دارویی

    برنامه های غذایی

    شامل خمیر و کاغذ ، مواد شیمیایی ،

    نوشیدنی ،

    و بیوتکنولوژی

لوب پمپ

کاربرد لوب پمپ ها در مواد غذایی و محصولات بهداشتی

پوره سیب ، زردآلو ، شبر خشک ،خمیر ،لوبیا ، آبجو ، چغندرکرم ، بیسکویت ، انگور سیاه، آبنمک ،ابگوشت ، چربی کره ، کارامل ، روغن کرچک ،غذای گربه ، کشک پنیری ، پنیر آب پنیر ، گیلاس ، خمیر مرغ، چیلی کن کاری، شکلات ،کاکلز ، روغن نارگیل ، روغن ماهی کاد ، مشروب ، قهوه ، روغن ذرت، شربت ذرت ، کلوچه ، آب ذغال اخته ، کرم رنگ ، پنیر خامه ای ، فرنی ، غذای سگ، خمیر ، تخم مرغ – کامل ، زرده تخم مرغ ، جوهرها ، شیر تبخیر شده  ، ماهی ، طعم دهنده ها ، فوندانت ، آب میوه ، تفاله میوه ، میوه – کامل ، ماست میوه ای ، ژلاتین ، گورکینز ،گلوکز ، گلیسرین ، کرم دست ، عسل ، ترب کوهی ، بستنی  ، یخبندان ، پماد ید ، مرباجات ، ژله ، سس گوجه  ، شکر مایع ، لوسیون ها ، مالت ، شربت افرا ، مارگارین ، مارمالاد ، مارشملو ،شیرینی ،ریمل مژه و ابرو ، مایونز، شیر ، گوشت چرخ کرده ،ملاس ، موس ، صدف ، خردل ، لاک ناخن ، مواد زائد ، روغن زیتون ،پیازها ،روغن نخل ، چسباندن ، کره بادام زمینی

مشخصلات لوب پمپ ها

این پمپ ها انواع مختلف لوب را ارائه می دهند از جمله تک ، دو بال ، سه لوب (نشان داده شده) ،

و چند لوب. پمپهای لوب روتاری بدون تماس بوده و پمپاژ زیادی دارند

محفظه ها ، به آنها اجازه می دهد تا مواد جامد مانند گیلاس یا زیتون را بدون آسیب برساند.

آنها همچنین برای رسیدگی به دوغاب ، خمیر و انواع مختلف مایعات دیگر استفاده می شوند.

آنها همچنین جریانهای برگشت پذیر را ارائه می دهند و می توانند برای مدت طولانی به صورت خشک کار کنند

 کاربردهایی که پمپ های لوب چرخشی می توانند در آن کار کنند چیست؟

فیلتراسیون غشایی (آب / فاضلاب)-این روش می تواند از غشاهای نفوذپذیر در آب برای جداسازی ذرات از آب مورد نیاز برای تمیز کردن استفاده کند. پمپهای لوب چرخشی آب را تصفیه می کنند تا از طریق غشاها ، منافذ کوچکی که آب از طریق آنها نفوذ می کند ، تصفیه شود.

جامدات ، باکتری ها و سایر ترکیبات آلی به طور معمول توسط غشاء حفظ می شوند و در نتیجه آب را تصفیه می کنند. از آنجا که تمیز کردن غشاها گاهی اوقات نیاز به شستشو با آب تصفیه شده دارد ، استفاده از پمپ لوب چرخشی که می تواند “معکوس” عمل کند ، تمیز کردن غشا را آسان تر می کند

 

لوب پمپ

پمپ های روتاری لوب چگونه کار می کنند؟

پمپ های لوب روتاری ، که خود پمپ های جابجایی مثبت هستند ، به خشک شدن حساس نیستند. چرخش همزمان روتور و محفظه مکش رو به افزایش باعث ایجاد خلا در سمت پرایمینگ پمپ می شود. این خلاء مایع را به داخل محفظه پمپ می کشد و محیط پمپ شده توسط روتورها از دیواره پمپ به داخل منطقه فشار منتقل می شود. چرخش همزمان  روتور و محفظه کاهش فشار باعث ایجاد فشار بیش از حد در سمت تخلیه پمپ می شود. جهت جریان را می توان به راحتی با تغییر جهت چرخش معکوس کرد.

مشابه پمپ های دنده ای ، فن آوری پمپ لوب چرخشی از دو لوب دوار استفاده می کند که می چرخند و حجم مایع را درون یک محفظه به دام می اندازند. چرخش یکنواخت روتور باعث ایجاد خلاء در قسمت پرایمینگ پمپ می شود. پمپ همچنین دارای دو مجموعه آب بندی مکانیکی برای نگهداری است. تمیز کردن آنها به دلیل نقاط مرده در بدنه سخت است. علاوه بر این ، پمپ های لوب باید به طور خاص برای کاربرد طراحی شوند. پمپ ها معمولاً عمر طولانی دارند ، اما در صورت خرابی ، تعمیر و نگهداری می تواند پیچیده و زمان بر باشد..

 پمپاژ مداوم مواد پمپ شده را از طریق درگاه خروجی خارج می کند. اگر دریچه تخلیه محدود باشد  مانند تخلیه حجم زیادی از هوا به داخل منیفولد ورودی موتور – در این صورت فشار در فضای تخلیه ایجاد می شود..

پمپ لوب چرخشی چگونه کار می کند؟

پمپهای لوب روتاری بیشتر در مواد غذایی چسبناک ، دارویی و آرایشی استفاده می شوند که در آن پمپاژ بهداشتی و جابجایی برشی کم مورد نیاز است. با این حال ، هنگامی که جامدات بزرگ یا مایعات ساینده پمپ می شوند ، می توانند لبه های پمپ را فرسوده یا آسیب ببینند و میزان جریان را کاهش دهند