پمپ فاضلاب ✔️ پمپ لجن کش انتقال فاضلاب قوی

پمپ فاضلاب چیست؟

از پمپ فاضلاب برای انتقال مایعات و جامدات فاضلاب از مکانی به مکان دیگر استفاده می‌شود. معمولاً در کاربردهای مسکونی، فاضلاب شامل مواد جامد نرم تا قطر 2 اینچ است که از حوضه فاضلاب به سیستم فاضلاب یا مخزن سپتیک پمپ می‌‍شود. پمپ فاضلاب در پایین‌ترین نقطه حوضه فاضلاب نصب شده است.

از آنجا که بیشتر اوقات پمپ در زیر آب قرار دارد، از آن به عنوان پمپ فاضلاب شناور نیز یاد می‌شود. پمپ فاضلاب می‌تواند به صورت خودکار، دستی یا دو حالته باشد. یک پمپ دو حالته دارای یک دوشاخه است که به پمپ اجازه می‌دهد تا به صورت دستی استفاده شود، در این حالت پمپ سوئیچ را دور می‌زند و مستقیماً به پریز یا اتوماتیک وصل می‌شود. در حالی که پمپ از طریق سوئیچ شناور به برق متصل شده و کار می‌کند فقط زمانی که سوئیچ فعال است.

 

پمپ فاضلاب

انواع پمپ های فاضلاب

پمپ های خروجی

پمپ‌ های پساب بیش‌ترین پمپ‌هایی هستند که بیشتر در سیستم‌های کوچک محل مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها برای پمپاژ پساب طراحی شده‌اند ، فاضلابی که از یک سپتیک تانک خارج می‌شود. این پساب مایع نسبتاً شفافی است زیرا جامدات در سپتیک تانک ایجاد شده‌اند. این پمپ می‌تواند سطوح بالاتر و کارآمدتری نسبت به انواع دیگر پمپ های فاضلاب پمپ کند، زیرا این پمپ‌ها مجبور نیستند مواد جامد فاضلاب را اداره کنند.

پمپ های حمل جامد

این پمپ‌ها همچنین پمپ‌های خروجی فاضلاب نامیده می‌شوند که برای پمپاژ فاضلاب خام ساخته شده‌اند. فاضلاب خام حاوی مواد جامد زیادی برای اکثر پمپ‌ها است، بنابراین فقط در مکان‌هایی که فاضلاب خام باید پمپاژ شود، باید از پمپ‌های جامد استفاده شود.

پمپ های آسیاب

یک پمپ آسیاب بسیار شبیه به یک پمپ حمل جامد است، می‌تواند فاضلاب خام را پمپ کند. تفاوت در این است که پمپ آسیاب دارای تیغه‌های چرخشی است، مانند چرخ‌های زباله که مواد جامد را قبل از پمپاژ فاضلاب برش داده و خرد می‌کنند.

 

پمپ فاضلاب

مزایا پمپ فاضلاب

پمپ‌ های فاضلاب به گونه‌ای طراحی شده است که آب تجمع یافته از زیرزمین و فضاهای خزنده را حذف کرده و با خیال راحت آن را از طریق سیستم فاضلاب خانه منعقد می‌کند. عملکرد پمپ تخلیه نسبتاً ساده است، اگرچه نصب آن‌ها پیچیده‌تر است.

 • از آسیب ناشی از سیل جلوگیری کنید

هنگامی که باران‌های شدید باعث جاری شدن سیل آب به زیرزمین شما می‌شود، می‌توانید به سرعت 15 اینچ آب سیل کف را پوشانده و تقریباً به همه چیز داخل آن آسیب برساند، که اگر وسایل ارزشمندی را در زیرزمین ذخیره کنید، می‌تواند بسیار مخرب باشد. با یک پمپ تخلیه کار می‌توان به راحتی از این فاجعه جلوگیری کرد.

 • کاهش کپک

رطوبت مداوم در زیرزمین از آب موجود در استخرهای راکد به رشد کپک کمک می‌کند. این دو نه تنها به مصالح ساختمانی آسیب می‌رسانند، بلکه مشکلات سلامتی نیز دارند.

 • کاهش خطر آتش سوزی

آب باعث اتصال کوتاه وسایل زیرزمین مانند ماشین لباسشویی، آبگرمکن و سیستم‌های گرمایش می‌شود. بنابراین، جدا از خراب شدن این لوازم ارزشمند محافظت کنید. آب همچنین می‌تواند خطر آتش سوزی را ایجاد کند. یک پمپ تخلیه آب را از تجهیزات تهدید کننده که می‌تواند باعث آتش سوزی در خانه شود، جلوگیری می‌کند.

ویژگی های پمپ فاضلاب

به طور کلی، پمپ‌ های فاضلاب می‌توانند برخی از قابلیت‌های حمل مواد جامد را اداره کنند، اما فقط تا حدی. این نوع پمپ معمولاً با توالت‎های زیرزمینی برای پمپاژ فاضلاب به داخل لوله‌های فاضلاب خانه یا مصالح با مواد جامد سالم هنوز استفاده می‌شود. اگر خانه‌ای در منطقه کم قرار دارد و فاضلاب باید در سربالایی به فاضلاب پمپاژ شود یا سیستم سپتیک. برخی از پمپ‌ های فاضلاب پمپ‌های آسیاب هستند. پمپ‌های سنگ زنی زیرگونه‌ای از پمپ‌های فاضلاب هستند. به طور کلی، پمپ‌ های فاضلاب که پمپ های آسیاب نیستند. آن‌ها می‌توانند مواد فاضلاب را تا قطر دو اینچ جابه‌جا کنند که به راحتی تجزیه یا حل شوند. مواد سخت‌تر باعث گرفتگی و سایش قابل توجه پمپ می‌شوند. با این حال، یک پمپاژ فاضلاب عمومی که پمپ آسیاب نیست معمولاً ارزان‌تر است و قدرت کم‌تری را می‌گیرد. این همچنین بدان معناست که پمپ قادر نیست فاضلاب را به اندازه یک پمپ آسیاب منتقل کند.

پمپ فاضلاب

پمپاژ فاضلاب همراه با پمپ شناور

پمپ‌ های فاضلاب در مقیاس کوچک معمولاً توسط یک پمپ شناور انجام می‎شود. این امر در اوایل دهه 1960 محبوب شد، هنگامی که یک سیستم راه آهن راهنما برای برداشتن پمپ شناور از ایستگاه پمپ برای تعمیر ایجاد شد و به کار کثیف و گاهی خطرناک اعزام افراد به گودال فاضلاب یا مرطوب پایان داد. رشد پمپ شناور برای پمپاژ فاضلاب از آن زمان بسیار چشمگیر بوده است، زیرا تعداد فزاینده‎ای از مشخص کننده‎ها و توسعه دهندگان از مزایای آن‎ها مطلع شده‎اند.

کاربرد های پمپ فاضلاب

از پمپ های فاضلاب برای انتقال مایعات و جامدات فاضلاب از مکانی به مکان دیگر استفاده می‎شود. معمولاً در کاربردهای مسکونی، فاضلاب شامل مواد جامد نرم تا قطر 2 اینچ است که از حوضه فاضلاب به سیستم فاضلاب یا مخزن سپتیک پمپ می‎شود. این پمپ در پایین‌ترین نقطه حوضه فاضلاب نصب شده است. از آن‎جا که بیش‎تر اوقات پمپ در زیر آب قرار دارد، از آن به عنوان پمپاژ فاضلاب شناور نیز یاد می‌شود. این پمپ می‌تواند به صورت خودکار، دستی یا دو حالته باشد. یک پمپ دو حالته دارای یک دوشاخه است که به پمپ اجازه می‌دهد تا به صورت دستی استفاده شود، در این حالت پمپ سوئیچ را دور می‌زند و مستقیماً به پریز یا اتوماتیک وصل می‌شود ، درحالی که پمپ از طریق سوئیچ شناور به برق متصل شده و کار می‌کند، فقط زمانی که سوئیچ فعال است. به دلیل احتمال سرریز فاضلاب، عموماً توصیه نمی‌شود از پمپ های فاضلاب دستی داخل حوضه فاضلاب استفاده کنید. پمپ های فاضلاب پمپ‌های گریز از مرکز هستند، با طراحی خاص امکان عبور مواد جامد بدون گرفتگی پمپ را فراهم می‌کند. وقتی پمپ روشن می‌شود، موتور شروع به چرخاندن پروانه می‌کند و فشاری رابه‌وجود می‎آورد که آب را به پروانه می‌راند و به داخل لوله تخلیه می‌رود. این پمپ از طریق سیم برق 10 تا 25 فوت تغذیه می‌شود. بسته به مدل، ولتاژ می‌تواند 115 ، 230 ، 460 یا 575 ولت باشد. محفظه پمپ، که دارای موتور و پروانه است، از چدن است و برای استفاده طولانی مدت ساخته شده است.

پمپ فاضلاب

تعمیر و نگهداری پمپ فاضلاب

 • اگر قطع کننده مدار خطای زمین در خروجی یا در صفحه برق نصب شده است، مطمئن شوید که کار می‎کند. برای تأیید حفاظت مناسب از خطا از دکمه تست روی دستگاه استفاده کنید.
 • روکش را بردارید. 3 نوع متداول از درپوش‌ها وجود دارد که هر کدام روش حذف کمی متفاوت دارند.
 • گودال را از نظر وجود لجن یا زباله‌ای که ممکن است مانع شناور شود یا پروانه پمپ یا لوله تخلیه را مسدود کند، بررسی کنید.
 • مطمئن شوید که آن را طوری قرار داده‌اید که شناوری که آن را روشن کرده و آزادانه حرکت می‌کند و توسط دیواره‌های مخزن، لوله‌های تخلیه یا اجسام دیگر مانع نمی‌شود.
 • خط تخلیه پمپ را تا زمانی که با شکاف هوا برخورد کند بررسی کنید تا علائم خوردگی، سوراخ، خرابی یا نشتی مشاهده شود.
 • سوراخ 3/16 تا 3/8 اینچی کوچک را در لوله تخلیه مستقیماً بالای آن بررسی کنید.
 • تمام مکانیزم‌های زنگ هشدار (در صورت وجود)، قطعات فلزی و اتصالات در معرض خوردگی را بازرسی کنید. برای جلوگیری از خوردگی می‌توانید از اسپری ضد آب سیلیکونی استفاده کنید. برای استفاده از اسپری سیلیکون به دستورالعمل‌های استفاده سازنده مراجعه کنید.
 • بررسی کنید که یک شیر بازرسی در محل تخلیه درست بالای پوشش پمپ وجود دارد. در صورت عدم وجود شیر بازرسی، با یک لوله‌کش مجاز تماس بگیرید تا شیر چک اضافه کند.
 • بررسی کنید تا مطمئن شوید فاصله هوا بین لوله‎های تخلیه داخلی و خارجی باید باز و عاری از زباله باشد.

 

پمپ فاضلاب

بسیاری از امکانات ایستگاه پمپاژ از جمله پمپ‌ها و تجهیزات پمپاژ مایعات از مکانی به مکان دیگر وجود دارد. آن‌ها برای انواع سیستم‌های زیربنایی مانند تامین آب کانال‌ها و حذف فاضلاب محل پردازش استفاده می‎شوند. این ایستگاه در سیستم جمع آوری فاضلاب که ایستگاه بالابر نیز نامیده می‌شود، برای رسیدگی به فاضلاب خام که از خطوط لوله زیرزمینی تغذیه می‌شود، طراحی شده است. مشاغل می‌توانند از پمپ های فاضلاب استفاده کنند، زیرا می‎تواند بارهای آب را در مدت زمان کمی تحمل کند. اگر پمپ های فاضلاب برای رسیدگی به آب‌های ناخواسته و زباله‎های مرطوب دارید، مقرون به صرفه است. همیچنین سعی کنید در مورد نحوه عملکرد این پمپ و کمک آن‌ها به کسب و کار خود بیش‌تر بدانید.