پمپ فاضلاب

پمپ فاضلاب چیست؟

از پمپ فاضلاب برای انتقال مایعات و جامدات فاضلاب از مکانی به مکان دیگر استفاده می شود. معمولاً در کاربردهای مسکونی ، فاضلاب شامل مواد جامد نرم تا قطر 2 اینچ است که از حوضه فاضلاب به سیستم فاضلاب یا مخزن سپتیک پمپ می شود. پمپ فاضلاب در پایین ترین نقطه حوضه فاضلاب نصب شده است.

از آنجا که بیشتر اوقات پمپ در زیر آب قرار دارد ، از آن به عنوان پمپ فاضلاب شناور نیز یاد می شود. پمپ فاضلاب می تواند به صورت خودکار ، دستی یا دو حالته باشد. یک پمپ دو حالته دارای یک دوشاخه است که به پمپ اجازه می دهد تا به صورت دستی استفاده شود ، در این حالت پمپ سوئیچ را دور می زند و مستقیماً به پریز یا اتوماتیک وصل می شود ، در حالی که پمپ از طریق سوئیچ شناور به برق متصل شده و کار می کند فقط زمانی که سوئیچ فعال است

 

پمپ فاضلاب

انواع پمپ های فاضلاب

پمپ های خروجی

پمپ های پساب بیشترین پمپ هایی هستند که بیشتر در سیستم های کوچک محل مورد استفاده قرار می گیرند. آنها برای پمپاژ پساب طراحی شده اند ، فاضلابی که از یک سپتیک تانک خارج می شود. این پساب مایع نسبتاً شفافی است زیرا جامدات در سپتیک تانک ایجاد شده اند. این پمپ  می تواند سطوح بالاتر و کارآمدتری نسبت به انواع دیگر پمپ های فاضلاب پمپ کند زیرا این پمپ ها مجبور نیستند مواد جامد فاضلاب را اداره کنند.

پمپ های حمل جامد

این پمپ ها همچنین پمپهای خروجی فاضلاب نامیده می شوند که برای پمپاژ فاضلاب خام ساخته شده اند. فاضلاب خام حاوی مواد جامد زیادی برای اکثر پمپ ها است ، بنابراین فقط در مکانهایی که فاضلاب خام باید پمپاژ شود ، باید از پمپ های جامد استفاده شود.

پمپ های آسیاب

یک پمپ آسیاب بسیار شبیه به یک پمپ حمل جامد است. می تواند فاضلاب خام را پمپ کند. تفاوت در این است که پمپ آسیاب دارای تیغه های چرخشی است ، مانند چرخ های زباله که مواد جامد را قبل از پمپاژ فاضلاب برش داده و خرد می کنند.

 

پمپ فاضلاب

مزایا پمپ فاضلاب

پمپهای فاضلاب به گونه ای طراحی شده است که آب تجمع یافته از زیرزمین و فضاهای خزنده را حذف کرده و با خیال راحت آن را از طریق سیستم فاضلاب خانه منعقد می کند. عملکرد پمپ تخلیه نسبتاً ساده است ، اگرچه نصب آنها پیچیده تر است.

 • از آسیب ناشی از سیل جلوگیری کنید

هنگامی که باران های شدید باعث جاری شدن سیل آب به زیرزمین شما می شود ، می توانید به سرعت 15 اینچ آب سیل کف را پوشانده و تقریباً به همه چیز داخل آن آسیب برساند ، که اگر وسایل ارزشمندی را در زیرزمین ذخیره کنید ، می تواند بسیار مخرب باشد. با یک پمپ تخلیه کار می توان به راحتی از این فاجعه جلوگیری کرد.

 • کاهش کپک

رطوبت مداوم در زیرزمین از آب موجود در استخرهای راکد به رشد کپک  کمک می کند. این دو نه تنها به مصالح ساختمانی آسیب می رسانند ، بلکه مشکلات سلامتی نیز دارند.

 • کاهش خطر آتش سوزی

آب باعث اتصال کوتاه وسایل زیرزمین مانند ماشین  لباسشویی ، آبگرمکن و سیستم های گرمایش می شود. بنابراین ، جدا از خراب شدن این لوازم ارزشمند محافظت کنید . آب همچنین می تواند خطر آتش سوزی را ایجاد کند. یک پمپ تخلیه آب را از تجهیزات تهدید کننده که می تواند باعث آتش سوزی در خانه شود ، جلوگیری می کند.

ویژگی های پمپ فاضلاب

به طور کلی ، پمپهای فاضلاب می توانند برخی از قابلیت های حمل مواد جامد را اداره کنند ، اما فقط تا حدی. این نوع پمپ معمولاً با توالت های زیرزمینی برای پمپاژ فاضلاب به داخل لوله های فاضلاب خانه یا مصالح با مواد جامد سالم هنوز استفاده می شود ، یا اگر خانه ای در منطقه کم قرار دارد و فاضلاب باید در سربالایی به فاضلاب پمپاژ شود یا سیستم سپتیک.

برخی از پمپهای فاضلاب پمپ های آسیاب هستند. پمپ های سنگ زنی زیرگونه ای از پمپهای فاضلاب هستند. به طور کلی ، پمپهای فاضلاب که پمپ های آسیاب نیستند می توانند مواد فاضلاب را تا قطر دو اینچ جابجا کنند که به راحتی تجزیه یا حل شوند.

مواد سخت تر باعث گرفتگی و سایش قابل توجه پمپ می شوند. با این حال ، یک پمپاژ فاضلاب عمومی که پمپ آسیاب نیست معمولاً ارزانتر است و قدرت کمتری را می گیرد. این همچنین بدان معناست که پمپ قادر نیست فاضلاب را به اندازه یک پمپ آسیاب منتقل کند.

پمپ فاضلاب

پمپاژ فاضلاب همراه با پمپ شناور

پمپهای فاضلاب در مقیاس کوچک معمولاً توسط یک پمپ شناور انجام می شود. این امر در اوایل دهه 1960 محبوب شد ، هنگامی که یک سیستم راه آهن راهنما برای برداشتن پمپ شناور از ایستگاه پمپ برای تعمیر ایجاد شد و به کار کثیف و گاهی خطرناک اعزام افراد به گودال فاضلاب یا مرطوب پایان داد. رشد پمپ شناور برای پمپاژ فاضلاب از آن زمان بسیار چشمگیر بوده است ، زیرا تعداد فزاینده ای از مشخص کننده ها و توسعه دهندگان از مزایای آنها مطلع شده اند.

کاربرد های پمپ فاضلاب

از پمپهای فاضلاب برای انتقال مایعات و جامدات فاضلاب از مکانی به مکان دیگر استفاده می شود. معمولاً در کاربردهای مسکونی ، فاضلاب شامل مواد جامد نرم تا قطر 2 اینچ است که از حوضه فاضلاب به سیستم فاضلاب یا مخزن سپتیک پمپ می شود. این پمپ در پایین ترین نقطه حوضه فاضلاب نصب شده است.

از آنجا که بیشتر اوقات پمپ در زیر آب قرار دارد ، از آن به عنوان پمپاژ فاضلاب شناور نیز یاد می شود. این پمپ می تواند به صورت خودکار ، دستی یا دو حالته باشد. یک پمپ دو حالته دارای یک دوشاخه است که به پمپ اجازه می دهد تا به صورت دستی استفاده شود ، در این حالت پمپ سوئیچ را دور می زند و مستقیماً به پریز یا اتوماتیک وصل می شود ، در حالی که پمپ از طریق سوئیچ شناور به برق متصل شده و کار می کند فقط زمانی که سوئیچ فعال است.

به دلیل احتمال سرریز فاضلاب ، عموماً توصیه نمی شود از پمپهای فاضلاب دستی داخل حوضه فاضلاب استفاده کنید.

پمپهای فاضلاب پمپ های گریز از مرکز هستند ، با طراحی خاص امکان عبور مواد جامد بدون گرفتگی پمپ را فراهم می کند. وقتی پمپ روشن می شود ، موتور شروع به چرخاندن پروانه می کند و فشاری را ایجاد می کند که آب را به پروانه می راند و به داخل لوله تخلیه می رود.

این پمپ از طریق سیم برق 10 تا 25 فوت تغذیه می شود. بسته به مدل ، ولتاژ می تواند 115 ، 230 ، 460 یا 575 ولت باشد. محفظه پمپ ، که دارای موتور و پروانه است ، از چدن ساخته شده و برای استفاده طولانی مدت ساخته شده است

پمپ فاضلاب

تعمیر و نگهداری پمپ فاضلاب

 • اگر قطع کننده مدار خطای زمین در خروجی یا در صفحه برق نصب شده است ، مطمئن شوید که کار می کند. برای تأیید حفاظت مناسب از خطا از دکمه تست روی دستگاه استفاده کنید.
 • روکش را بردارید. 3 نوع متداول از درپوش ها وجود دارد که هر کدام روش حذف کمی متفاوت دارند.
 • گودال را از نظر وجود لجن یا زباله ای که ممکن است مانع شناور شود یا پروانه پمپ یا لوله تخلیه را مسدود کند ، بررسی کنید.
 • مطمئن شوید که آن را طوری قرار داده اید که شناوری که آن را روشن کرده و آزادانه حرکت می کند و توسط دیواره های مخزن ، لوله های تخلیه یا اجسام دیگر مانع نمی شود.
 • خط تخلیه پمپ را تا زمانی که با شکاف هوا برخورد کند بررسی کنید تا علائم خوردگی ، سوراخ ، خرابی یا نشتی مشاهده شود.
 • سوراخ 3/16 تا 3/8 اینچی کوچک را در لوله تخلیه مستقیماً بالای آن بررسی کنید.
 • تمام مکانیزم های زنگ هشدار (در صورت وجود) ، قطعات فلزی و اتصالات در معرض خوردگی را بازرسی کنید. برای جلوگیری از خوردگی می توانید از اسپری ضد آب سیلیکونی استفاده کنید. برای استفاده از اسپری سیلیکون به دستورالعمل های استفاده سازنده مراجعه کنید.
 • بررسی کنید که یک شیر بازرسی در محل تخلیه درست بالای پوشش پمپ وجود دارد. در صورت عدم وجود شیر بازرسی ، با یک لوله کش مجاز تماس بگیرید تا شیر چک اضافه کند.
 • بررسی کنید تا مطمئن شوید فاصله هوا بین لوله های تخلیه داخلی و خارجی باید باز و عاری از زباله باشد.

 

پمپ فاضلاب

نتیجه

بسیاری از امکانات ایستگاه پمپاژ از جمله پمپ ها و تجهیزات پمپاژ مایعات از مکانی به مکان دیگر وجود دارد. آنها برای انواع سیستم های زیربنایی مانند تامین آب کانالها و حذف فاضلاب محل پردازش استفاده می شوند. این ایستگاه در سیستم جمع آوری فاضلاب که ایستگاه بالابر نیز نامیده می شود ، برای رسیدگی به فاضلاب خام که از خطوط لوله زیرزمینی تغذیه می شود ، طراحی شده است.

مشاغل می توانند از پمپهای فاضلاب استفاده کنند زیرا می تواند بارهای آب را در مدت زمان کمی تحمل کند. اگر پمپهای فاضلاب برای رسیدگی به آبهای ناخواسته و زباله های مرطوب دارید ، مقرون به صرفه است.

در مورد نحوه عملکرد این پمپ  و نحوه کمک آنها به کسب و کار خود بیشتر بدانید